/КРОСС/Ескалацията на напрежението между Иран и Саудитска Арабия ще повиши нестабилността в Близкия Изток, но няма да доведе до война, смятат експерти и дипломати, чието мнение потърси АФП.
Рияд прекъсна дипломатическите си връзки с Техеран, след като саудитското посолство в иранската столица беше запалено от протестиращи. Тяхното недоволство, както и това на официалните лица в ислямската република, беше предизвикано от екзекуцията в сунитското кралство на влиятелния шиитски духовник Нимр ал-Нимр по обвинения в "тероризъм".
"Саудитците нямат намерение да увеличават напрежението, но ако от другата страна има ескалация, кралството ще отговори на предизвикателството на всяка цена", заявява Мустафа Алани, експерт по сигурността в Центъра за изследвания на Персийския залив.
Според анонимен западен дипломат, потърсен от френската агенция, Иран "няма да влиза във война със Саудитска Арабия".
Според някои официални лица от страните в Персийския залив Иран се опитва да внесе нестабилност в региона, като атакува саудитски и арабски интереси. Други източници предупреждават, че се очаква покачване на нападенията срещу шиитски джамии в Ирак и Ливан.
"Това не е правилния момент за Иран да взривява мини в региона на Залива, при положение че очакват ефективното вдигане на ембаргото и подновяването на петролния износ", допълва дипломатът, като има предвид съгласието на Техеран от юли да ограничи ядрената си програма в замяна на отмяна на международното търговско ембарго.