Ислямската дъга на Анкара е заплаха за България
Секция: Интервюта
06 Януари 2016 09:48
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ислямската дъга на Анкара е заплаха за България

/КРОСС/ С Местан Ердоган за втори път се опита да отстрани Доган от ДПС, казва исткорикът академик Георги Марков в интервю за "Стандарт"

- Академик Марков, какво ви накара от името на дружество "Родина" да излезете с открито писмо в подкрепа на речта на Ахмед Доган?

- Това,което стана в ДПС не беше толкова изненадващо. Защото от доста време Реджеб Ердоган се опитва да отстрани Ахмед Доган като лидер на ДПС. Опита отначало с Касим Дал и неговата партия, а после с Лютви Местан.Така че Доган е прав в тезата си че Анкара, компрометира ДПС, наричайки го "нашата турска партия".Защото самият Доган винаги е защитавал тезата, че това една българска партия, която не може и не бива да бъде някаква пета или шеста колона на Турция. Той винаги се е стремял, разбира се, да защитава своите партийни интереси и тези на електората си, но и националните интереси. И винаги е поставял националните интереси да надделяват над партийните. И да елиминира, до колкото може, чуждите влияния. В този смисъл, имаше пълни основания да се противопостави на водената от Лютви Местан политика. Не може един български политик да кани външния министър на Турция на частно посещение и да се укрива в турското посолство. Така някога го е направил през 1945 година Георги М. Димитров, който се укрива в американското посолство. Но това е една друга история в едно друго време.

- В публичното пространство отдавна се коментират нещата, които Доган каза - и за многополюсния свят, и за слабоста на ЕС и НАТО, и за новата роля на Русия. Но Доган е единственият политик, който го каза публично. Прав ли е?

- Безусловно. Много наблюдатели - и наши, и чужди говорят за тези неща.Защото видяхме как Евросъюзът се оказа беззащитен пред новите заплахи. Либералната демокрация, която той изповядва, се оказа уязвима и безпомощна пред исламския тероризъм. ЕС е икономически гигант, но военно джудже. А НАТО е нищо без САЩ, които поемат три четвърти от всички военни разходи на Алианса. Всъщност цялата отбрана на НАТО е американска.

- Защо се получи така? Не разглезиха ли във военно отношение самите амариканци Западна Европа по време на Студената война?

- Има нещо такова. Мога да твърдя това от личните си впечатления от Германия. Образно казано, немските младежи бяха отучени да маршируват. И сега най-мощната в икономическо отношение европеейска страна изпраща срещу ИДИЛ цифром словом... два самолета! И то разузнавателни.Защото самата германска конституция,както и тази на Япония, забранява изпращането на военни части зад граница.

- Обединението на Германия и новите реалности в света не промениха ли това?

- Не. Малко преди тържественото обединение на Германия, което стана на 3 октомври 1990 г.,на 12 септември същата година в Москва страните-победителки във Втората световна война се съгласиха на това, но при условие да се запазят куп военни ограничения: никакво оръжие за масово поразяване, определен брой самолети и танкове, не по голяма от 350 000 души армия, и то с резерва, и т.н. А военният бюджет да не надхвърля 2 процента от БВП. И така Германия си остана зависима от САЩ във военно отношение. Не случайно там останаха, макар и редуцирани, американски военни бази.

- А доколко има и икономическа зависимост между ЕС и САЩ ?

- Свидители сме на преговорите между САЩ и ЕС за свободната търговия. Вашингтон настоява американските корпорации да не могат да бъдат съдени от европейските правителства. Това е глобализъм в най-висша степен - интернационалните интереси да стоят над националните. Държавните граници просто им пречат. Тази цел бе поставена още от президента Бил Клинтън, който обяви САЩ за световен лидер.

- Днес обаче светът е доста по различен от 90-те години...

- Така е. Не може да игнорираш Русия, Китай, Индия, дори Бразилия. Това са огромни държави и няма как те да бъдат подчинени на Америка.

- Днес виждаме как английски и френски самолети атакуват заедно с руснаците позициите на Ислямска държава. Как се стигна до тази на пръв поглед абсурдна ситуация?

- Проблемът се изостри до там, че наистина се получи такава временна коалиция. Но всичко започна с разпада на Ирак след свалянето на Саддам Хюсеин. САЩ се опитаха да наложат западната демокрация в арабския свят, но това е невъзможно. И те създадоха предпоставката да се роди Ислямска държава. А тя се оказа удобна за Анкара, която пое по пътя на неоосманизма с претенции именно към Ирак и Сирия, които се смятат за част от османското наследство. И не е никаква тайна, че ИДИЛ се финансира от Турция, че през нея минаха контрабандния петрол.

- Това ли доведе до сблъсъка на Турция с Русия?

- Беше неизбежно. В съветската епоха Москва имаше съюзници и бази в цялото Средиземноморие и Близкия Изток. Сега обаче има остана само Сирия. Притиснаха руснаците до стената и те не могат повече да отстъпват. Това беше грешка и на САЩ, а донякъде и на Турция. Не може да унизяваш така една велика сила, победила Наполеон и Хитлер. Никой на Запад явно не чете Достоевски, който казва: "Колкото повече унизяваш руснаците, толкова повече те се стягат!"

- Нито Сун-цзъ, който препоръчва да се оставя вратичка за отстъпление на притиснатия противник...

- Да, така е. Но проблемът в случая е, че и САЩ имат интерес от съществуването на ИДИЛ. Защото в този конфликт ЕС е зависим от Турция. Тя директно изнудва - дайте ни 3 милиарда долара, за да задържим бежанците, иначе ще ги пуснем да залеят Европа. Така че кризата ще продължи. Тъкмо широката коалиция срещу ИДИЛ беше оформена, и свалиха преднамерено руският самолет Су-24.

- Наистина ли това беше провакация?

- Разбира се - турските изтребители са го чакали, както се казва, "на гюме".
Включително и с тв екип, който да заснеме свалянето му. Но сбъркаха жестоко. Не може да удряш такъв публичен шамар на една велика сила. На всичко отгоре и пилотът бе разстрелян от тюркмените, които също са въоръжени от Турция.

- Къде в този сложен геополитически пъзел е мястото на кюрдския проблем?

- Кюрдите наистина са вече незаобиколим фактор в Близкия Изток. До скоро Вашингтон се пазеше да заема някаква по-конкретна позиция по въпроса, но сега вече са принудени да ползват като кюрдските милиции като въоръжена сухопътна сила против ИДИЛ. В случая американците са прави - турска зона в Северен Ирак не бива да се допуска.

- Как се вписва в схемата ролята на Израел ?

- Това беше също голяма грешка на Анкара -влошаването на отношенията с Тел Авив. Така че кюрдският въпрос вече наистина зрее. Става дума за 25 милиона кюрди само в Турция, отделно още толкова в Иран, Ирак и Сирия. А има и прецедент - през 1920 година Севърският договор с разгромената Османска империя предвижда създаването на кюрдска държава.

Но Кемалистката революция променя нещата. Англия отцепва южната част от Кюрдистан, където е петролът и го присъединява към мандатната си зона Месопотамия - днешен Ирак. Но тук вече трябва да се има предвид и политиката на Техеран. Ако турските войски влязат в Иракски Кюрдистан, Иран няма да остане безучастен.

- Създаването на независим Кюрдистан няма ли да накара Анкара да търси компенсации за наша и гръцка сметка?

- Такива настроения и визии винаги е имало. Доктрината за "Ислямската дъга" на Балканите, освен Босна, Косово, Санджака, Албания и Македония включва и Източните Родопи, дори и Лудогорието. Подобни карти са се печатали още преди Втората световна война и са се разпространявали в България от турската организация "Туран". Не случайно през 1934 г. правителството на "Звено" начело с Кимон Георгиев я разтуря и преименува цялата останала турска топонимия на различните селища и географски обекти. Така че независимо от това, че сме съюзници с Турция по линия на НАТО, трябва да внимаваме по въпроса.

- Няма ли опасност да станем пак бойно поле между Русия и Турция?

- Настина има имперско мислене, и в Москва, и в Анкара. Защото Турция има претенции дори по отношение на Крим. Затова трябва да мислим повече за наша отбрана.

- Според непотвърдени засега информации, се говори за пряка китайска намеса в конфликта ?

- Все още всички страдаме от евроцентризъм - все едно, че останалият свят не съществува.И забравяме, че Китай е велика сила и голям потребител на петрол. Така че не може да остане безучастен, още повече че Пекин има проблеми с ислямските фундаменталисти, действащи сред уйгурите и другите мюсюлмани в западните си провинции. За разлика от Германия и Япония, ръцете му са развързани в това отношение, защото също е от страните победителки във Второта световна война и като такъв - постоянен член на Съвета за сигурност на ООН.