Защо не говорим за истинските проблеми?
Секция: Интервюта
06 Януари 2016 13:13
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Защо не говорим за истинските проблеми?

/КРОСС/ През изминалата година слушахме какви ли не глупости, които ни бяха представяни като основни приоритети на страната. Според някои, най-важното за България било влизането в Шенген. Абсурдна теза наистина, при положение, че въпросното Шенгенско пространство се разпада буквално пред очите ни. Според други, най-важното се изразявало в приемането на т.нар. „съдебна реформа". Проглушиха ни ушите с тази съдбовна реформа. И тя наистина беше съдбовна, само че не за мнозинството български граждани, а за шепа активисти на психоДесния сектор, които мечтаеха да овладеят ключовите позиции в съдебната власт. Според трети пък, най-важното било да демонстрираме на лягане и ставане една безмозъчно-лъчезарна евроатлантическа солидарност. Искрено се надявам, че през настоящата година ще се говорят по-малко подобни безсмислици и най-после ще обърнем внимание на основните проблеми, които стоят пред страната ни. А със сигурност най-важният български проблем е все по-засилващото се неравенство и все по-голямата бедност.

България отдавна се е закотвила на последното място във всички класации, отнасящи се до доходите на страните-членки на Европейския съюз. Има и нещо по-лошо от това статукво. А то е, че управляващите не правят нищо, за да го променят. Не правят нищо, за да могат повече българи да водят един що-годе достоен живот. Даже усилията им са насочени в обратната посока. Само един пример ще ви дам. Според новия образователен закон, държавни пари ще отиват за издръжка на частни учебни заведения. Това означава само едно - че за държавните училища, които и сега са недофинансирани, съвсем няма да има пари. Тоест децата ни ще получават все по-лошо и по-лошо образование. Следователно ще им бъде все по-трудно да си намират добра работа. Следователно ще са обречени на ниски доходи. Ето така бедността в България става хронична, а е ясно, че всяка бедна държава, е слаба държава, че е играчка в ръцете на останалите.

Естествено няма как да чуете такива разсъждения от грантовите анализатори. Стипендиантите на американски и други чужди фондации, които, кой знае защо, се наричат политолози, доценти, професори, не говорят за бедността и неравенството. Не им плащат за това. Не се дават грантове, ако говориш по подобни теми. Грантове се дават само ако славословиш брюкселско-вашингтонските директиви и ако навсякъде ти се привижда „руска заплаха". Всъщност ние можем да им се подиграваме колкото си искаме, ама тези хора, благодарение на такива болни фантазии, осигуриха финансово и себе си и поколенията си.

Разбира се, да са живи и здрави грантовите анализатори, да си харчат парите, както намерят за добре. Истинският проблем е съвсем другаде. Истинският проблем е, че проповядваните от тях смехотворни идеи намират място в официалните изказвания на хора, попаднали по неясно какви причини на много високи постове в държавната йерархия. Ето защо е много хубаво, че тази година в България ще има президентски избори. Нямам абсолютно никакви претенции към това от коя политическа сила ще произлиза бъдещият президент. Само едно скромно желание имам. Ако е възможно, този нов президент да се държи достойно и да не чака разтреперан обаждането на някой третостепенен чиновник от Държавния департамент. Българският президент трябва да действа в интерес на България, а не да бъде част от антуража на „Америка за България".

Петър Волгин, БНР