/КРОСС/Уикендите в Античния театър за 2016 г. вече са заети почти изцяло, казва в интервю за "Стандарт" зам.-кметът на Пловдив с ресор култура Амелия Гешева.
За нея избирането на Пловдив за Европейска столица на културата за 2019 г. е един от най-прекрасните мигове в новата история на града.
В Пловдив се случи нещо като "презареждане на духа", появи се нова мотивация на хората, които живеят тук, нов тласък да продължат напред. Предстои ни решаването на важни задачи. От една страна да се провокира и активизира градът, за да се включи гражданското общество в предвидените дейности, а от друга е привличането на регионални и международни партньори, с които да се постигне европейското измерение на програмата, казва Гешева.
Градът се развива доста динамично, става по-привлекателен, гостоприемен и разпознаваем. Оживяват територии и нови пространства. Природо-научният музей, кварталът на творческите индустрии "Капана", Цар-Симеоновата градина, Епископската базилика, къща "Клианти" - това са все успешно реализирани проекти, по които работи община Пловдив. Гостите и жителите на града освен че могат да видят нови пространства, са изправени пред богат избор от качествени събития, които могат да посетят, казва още зам.-кметът на Пловдив.
Амелия Гешева припомня, че "Дейли телеграф" обяви Пловдив за "Най-стария жив град в Европа". Пловдив бе обявен и за "Шестия най-добър град в света", който трябва да бъде посетен през 2015 г., за най-добрия град за бизнес в България през 2014 г., града, който е в топ 10 на водещите туристически дестинации в световен мащаб, сред най-желаните дестинации за посещение, според от Lonely Planet. Бе избран за домакин на най-престижния независим винен конкурс в света Concours Mondial de Bruxelles през 2016, припомня още тя.
Тя отчита като 2015 г. като една от най-успешните що се отнася до ползването на сцени и пространства.
Най-притегателното място продължава да бъде Античният театър, но Римският стадион все повече набира скорост. Същото се случва и с Малката базилика. През 2015 г. беше най-силният сезон на Пловдивската опера на сцената на Античния театър. Казвам го не само като зрител, но и като домакин, защото управление "Старинен Пловдив" стои зад тези събития. Изключително силни бяха и изданията на фестивалите "Sound Of The Ages", "Пловдив чете", "Дни на музиката в Балабановата къща". Започват да оживяват и откритите пространства. За пръв път реализирахме детски Панаир на занаятите. Много успешно събитие, което се развива и обогатява с всяка следваща година е Дефилето на младото вино. Започнаха да се разгръщат частни обекти, които се превръщат в нови центрове на културата, казва още Амелия Гешева.
"Бялата къща" в Стария град вече има свой ежедневен афиш. "Конюшните на Царя" също отбелязаха един много успешен сезон. Арт галерия "Филипополис" представи забележителни изложби и организира много други събития. Наблюдава се засилен интерес и желание за нови инициативи, както от творци и продуценти, така и от домакините на тези места. Добра новина е, че за сезон 2016 г. от април до септември в графика на Античния театър, вече почти няма свободни събота и неделя. Някои от традиционните фестивали като "Opera Open" и "Sound Of The Ages" ще имат по две издания годишно и организаторите вече са заявили дати за 2016 година, добавя зам.-кметът по културата в Пловдив.
По думите й Пловдив е най-посещаваната дестинация у нас, а "Старинен Пловдив" отчита увеличение на посетителите с 6% за година.
Изминалата 2015 г. беше силна, много емоционална и пълна със събития и срещи с колеги от цялата страна. Една много интересна фотоизложба бе "Забравеният град". В нея, пловдивчани видяха какво е било и какво е загубено от архитектурното ни наследство, казва още Амелия Гешева
Нейните и на екипа й планове са: "Да продължим със същите темпове на работа":
"Плановете за Стария град се движат в посока на инвестиции, свързани с културното наследство. Предстои следващият етап по възстановяването на Античния театър. Време е за реставрация и консервация на археологическите ценности. Приоритетен проект е Етнографският музей. Една от сградите, която има нужда от спешна намеса, е къщата "Мексиканска графика".
Важна за нас е и Епископската базилика и върху нея ще се съсредоточат много усилия. Природо-научният музей също беше ремонтиран, обновен, модернизиран и днес се посещава от най-много туристи. Нищо не би могло да се свърши без армията от професионалисти, както в институт "Старинен Пловдив", така и в галериите и музеите".