Българите не искат еврото, но остават оптимисти за ЕС
Секция: БЪЛГАРИЯ
07 Януари 2016 14:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Българите не искат еврото, но остават оптимисти за ЕС

/КРОСС/Ако има референдум за излизане на страната от ЕС, 82% от българите биха гласували тя да остане част от Съюза.

Това сочи изследване на Галъп интернешънъл, проведено в 14 страни членки.

Високи дялове на негативни нагласи се регистрират в Италия, Холандия, Швеция и Дания. В Германия и Франция обаче отчетливо доминират нагласите в полза на ЕС - съответно 72% и 65%. Най-проевропейски настроени остават Румъния и България - 85% и 82%.

През изминалата година процесът на разочарование от Евросъюза е протекъл най-силно в Гърция, Белгия, Великобритания, Холандия и Италия. Слаб процес на подобряване на отношението към ЕС се регистрира в Дания, Румъния и Германия.

Процесите на разочарование са най-видими при най-образованите, но и при най-бедните и при най-младите. Очевидно, мотивите за разочаровние са различни и това прави перспективите пред ЕС още по-сложни.

Отношението към общата валута в еврозоната е сериозно разклатено - в повечето от изследваните страни мнозинството от гражданите се обявява против еврото. Независимо от това в ключови страни от еврозоната като Германия, Франция и Испания, повечето граждани се обявяват в защита на еврото като обща валута. Сред страните-членки на еврозоната, доминиращи анти-евро нагласи има в Италия и Гърция, докато сред страните-членнки на ЕС, но извън еврозоната, най-негативни нагласи към евентуално въвеждане на еврото има във Великобритания (83% негативни към еврото отговори), Швеция (80%) и Дания (76%).

В България пък едва 9% искат въвеждане на еврото, докато за оставане на лева са се обявили 74%.