/КРОСС/Микроблогинг сайтът Twitter подаде съдебен иск срещу Турция заради наложена му от Анкара глоба, съобщи агенция "Ройтерс", позовавайки се на свой източник.
Турските власти глобиха компанията със 150 000 лири (около 45 000 евро), след като тя отказа да премахне съдържание, което Анкара обяви за "терористична пропаганда".
Голяма част от съдържанието е било свързано с Кюрдската работническа партия (Partiya Karkerên Kurdistanê - PKK), която е приета за терористична групировка от Турция, САЩ и ЕС.
Говорител на Twitter потвърди за делото, без да дава детайли.
В последните няколко години Турция често спира достъпа до микроблогинг платформата, особено при кризисни ситуации и когато там е качено съдържание, което властите не одобряват. За пръв път на компанията е наложена парична глоба.
В иска си, подаден в съд в Анкара, Twitter твърди, че тя е незаконна и трябва да бъде анулирана.
"Показахме 15-20 туита от няколко акаунта като примери. Наложихме глобата, защото Twitter не се съобрази със съдебната заповед", казва турският източник на "Ройтерс".
Министърът на транспорта и комуникациите Бинали Йълдъръм заяви вчера, че страната няма да спре да се настоява компанията да си плати.
В първото полугодие на 2015 г. властите са подали 310 от общо 561 иска за премахване на съдържание, направени от целия свят. Турски съдилища са издали 442 от всичките 561 съдебни заповеди, които компанията е получила, показва Докладът за прозрачност на Twitter.
Миналата година Европейският съд по правата на човека реши, че Турция е нарушила свободата на изразяване на свои граждани, като е спряла достъпа до платформата YouTube в продължение на две години и половина.
Освен това Анкара блокира временно YouTube и микроблогинг платформата Twitter през март 2014 г. - малко преди местните избори, когато в тях се разпространиха аудиозаписи, уличаващи в корупция приближени на президента Реджеп Ердоган.
През април м.г. достъпът до тях също бе спрян за кратко, когато в мрежата се появиха изображения как бойци на крайнолява организация държат на мушка похитен прокурор.