Омбудсманът: Интернатите да бъдат закрити и да бъдат създадени центрове за алтернативни грижи
Секция: БЪЛГАРИЯ
08 Януари 2016 11:02
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Омбудсманът: Интернатите да бъдат закрити и да бъдат създадени центрове за алтернативни грижи

/КРОСС/Интернатите и възпитателните училища да бъдат закрити. За това ще настоява омбудсманът Мая Манолова.

Днес тя ще представи доклад на Националния превантивен механизъм. От него, според преварителната информация, става ясно и се доказва, че социално-педагогическите интернати и възпитателните училища предлагат изключително лоши условия за децата.

Проверката показва още дали и как се спазват правата на децата в конфликт със закона, настанени там със съдебно решение. Ще бъдат представени и конкретни случаи.

В сутрешния блок на БНТ омбудсманът заяви, че от извършените проверки през ноември и декември в шестте съществуващи интерната основният извод, който се налага, е, че по най-бързия начин тези учреждения трябва да бъдат закрити. Според нея е абсурдно в 21 век малолетни деца да бъдат настанявани и на практика лишавани от свобода за постъпки, за които възрастните не носят отговорност. 

Манолова заяви, че след като бъдат закрити тези интернати, би следвало да бъдат създадени центрове за алтернативни грижи, в които да бъдат включени хора със специални познания, които да работят с тези деца.

Манолова коментира и промените в Закона за управление на отпадъците, според които ще бъдат финансово санкционирани хората, които ровят в кофите за боклук. 

Очевидно е, че хора, които са доведени до състояние да се издържат от отпадъците от кофите за боклук, чието работно място и място за живеене е улицата, ако разполагаха с 1000 - 2000 - 3000 хил. лв., нямаше да са там и да се занимават с това, каза националният омбудсман и допълни: Мисля, че е унизително за човешкото достойнство, когато хората, които са притиснати от обстоятелствата, да биват натоварвани с допълнителни глоби, такси и репресии от страна на българската държава.

По думите ѝ, резонно възниква и въпросът защо след като въведоха възможности за разделно събиране и изхвърляне на боклук, МОСВ и Столична община не създадоха възможности за обработване на тези разделно събрани отпадъци.

Според нея има много недоразумения в действията на представителите на местната и централната власт, за да се стовари всичко върху бездомните хора и това е престъпно.

„Това е поредният закон, който ще бъде удар в празното пространство, защото идеята да вземеш на голия и босия обувките и дрехите е лишена от смисъл и от справедливост и не отива на нито едно министерство да прави подобни предложения", категорична е Манолова.

Тя заяви, че огромната тема за социално изключените, за хората, които нямат перспектива и възможности пред себе си, ще бъде един от приоритетите в нейната дейност през новата година.