Руско-американски експеримент на МКС ще помогне за подготовката на полети в космоса без вреда за здравето
Секция: Наука
08 Януари 2016 11:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Руско-американски експеримент на МКС ще помогне за подготовката на полети в космоса без вреда за здравето

/КРОСС/ Членовете на поредната експедиция към Международната космическа станция /МКС/ ще проведат експеримента Fluid shifts за изучаване на въздействието от продължителното пребиваване в космоса върху човешкия организъм, съобщи ТАСС.

Резултатите от опитите ще помогнат на учените в подготовката на дълги пилотирани полети в Слънчевата система, които да не носят вреда на човешкото здраве. За тези планове разказаха в Центъра за управление на полетите на НАСА в гр. Хюстън руските космонавти Алексей Овчинин, Олег Скрипочка и техният американски колега Джеф Уилямс.

По думите на Уилямс Fluid shifts представлява интересен руско-американски експеримент. “Той започна отдавна. Главната му цел е събирането на статистически материал за изучаване на факторите, които влияят върху човешкия организъм в условията на продължителен полет и пребиваване в космоса”, изтъкна космонавтът Овчинин. Събраните данни ще позволят на учените да направят своите изводи за бъдещи полети до други планети и астероиди и за завръщането на Земята на екипажите в добра физическа форма.

По данни на НАСА ще бъдат внимателно изучени закономерностите в движението на различни субстанции в човешкото тяло в условията на безтегловност. Особен интерес ще представляват колебанията във вътрешночерепното налягане, в големите и малките кръвоносни съдове на организма.

Уилямс, Овчинин и Скрипочка ще се отправят към МКС на борда на кораба “Союз-ТМА-20М” на 19 март. Експедицията им ще продължи 6 месеца, през които екипажът ще проведе 250 научни експеримента и изследвания.