/КРОСС/На 8 януари 1942 г. в Оксфорд се ражда британският физик Стивън Хокинг.
Занимава се основно с космология и квантова механика, известен е и като популяризатор на науката.
Въпреки тежкото си заболяване - амиотрофична латерална склероза - Хокинг не престава да се труди в областта на науката, показвайки, че физическото увреждане не прави никого по-малко способен да твори.
Има множество открития в областта на космологията, квантовата механика и теорията на струните. През 1971, в заедно със сър Роджър Пенроуз, дава математическо доказателство, подкрепящо теорията на Големия взрив: те са показали, че ако Теорията на относителността е вярна, то тогава трябва да съществува една сингулярна точка във Вселенското пространство-време.
Хокинг е един от най-младите членове на Английското Кралско общество (1971), Командор на ордена на Британската империя(1982) и на други британски кралски отличия и награди за научноизследователска дейност.
До 2009 е Лукасов професор по математика на Кеймбриджкия университет (пост, заеман някога от Исак Нютон).
Наред с останалото, Хокинг е телевизионна и филмова звезда. Той взе епизодично участие в сериалите „Космо и Уанда", „Теория за големия взрив" „Дилбърт", „Семейство Симпсън" и „Футурама". Той е единственият герой в „Стар Трек: Следващото поколение", който играе сам себе си.
Хокинг е политически активен. Физикът използва своята слава, за да даде гласност на своите политически възгледи. За последно той се изказа срещу независимостта на Шотландия. На президентските избори в САЩ през 2000 г. Хокинг подкрепяше конкурента на Джордж Буш-младши - Ал Гор. Позициите му за войната в Ирак, ядреното въоръжаване и климатичните изменения също са доста категорични.
Особено силно ученият извиси глас през 2013 г., когато изказа солидарност с академичния бойкот на Израел. По това време той участваше в конференция в еврейската държава.
Любопитно е, че Хокинг пише и детски книжки. Досега е издал три на брой заедно с дъщеря си Луси Хокинг. Първата книга се казва „Тайният ключ на Джордж за Вселената", а другите две са нейни продължения.