Закриха най-големият дом за деца с увреждания в България
Секция: БЪЛГАРИЯ
10 Януари 2016 17:32
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Закриха най-големият дом за деца с увреждания в България

/КРОСС/Закриха най-голямата специализирана институция за деца с увреждания в България - Домът за деца в село Крушари „Свети Николай Чудотворец", в който над 65 години се отглеждаха деца с тежки умствени и физически увреждания.

Закриването на дома поставя своеобразен финал на продължилите повече от 5 години усилия на държавните институции и неправителствения сектор за затваряне на всички 24 специализирани институции за деца с увреждания у нас.

От Агенцията за закрила на детето заявяват, че затварянето на този дом е знаков успех на процеса на деинституционализация в изпълнението на основните му цели да създаде по-добри условия за живот и развитие на децата. За закриването на дома се работи от 2010 г., когато в него са настанени 93 деца, по-голямата част от които в тежко здравословно състояние, затворени между 4 стени, в креватчетата си, без всякаква комуникация с външния свят, изостанали в развитието си. За всяко от тях от екип по проекта на ДАЗД „Детство за всички" бе изготвена индивидуална оценка на потребностите, планирани и реализирани бяха мерки за подготовката му за извеждане от институционалната среда.

Съществена част от тези мерки бе повишаването на качеството на грижата за децата в тежко и рисково здравословно състояние чрез прилагането на метода на интензивното общуване. От началото на 2014 г. за подготовката за преместването на тези деца в дома координирано работиха ДАЗД, АСП, Община Крушари и Фондация „Лумос". Наети от неправителствената организация специалисти обучиха и подкрепяха персонала в процеса на промяна на съществуващия модел тежко увредените деца и младежи да прекарват времето си в стаите и креватчетата си.

Благодарение на общите усилия и приложения метод на интензивно общуване и хранене се повиши самостоятелността на децата при хранене, подобри се физическото им развитие. Опитът в Крушари и постигнатите резултати показаха, че негативните последици от институционалното отглеждане, могат да бъдат преодолени в голяма степен, когато децата бъдат обградени с внимание, топлина, търпение, сигурност и качествена емоционална връзка с възрастен човек. Днес децата и младежите от Крушари вече живеят в среда близка до семейната, която им осигуряват центровете за настаняване от семеен тип и защитените жилища в градовете Добрич, Варна, Велико Търново, Русе, Силистра, Провадия, Шумен, Стара Загора, Плевен, Пловдив, Ловеч. Част от тях посещават масовите училища, ползват местните здравни и социални услуги.