/КРОСС/Д-р Бойко Пенков, зам.-министър на здравеопазването, открои масовото предписване на антибиотици, включително и на деца, явен и ясен проблем.
Не може при една вирусна инфекция лекарите да предписват веднага лекуване с антибиотици, най-малкото защото те в подобни случаи и не действат, каза той в сутрешния блок на БТВ и подчерта, че прекалената употреба на антибиотици при лечението постепенно създавао резистентност у пациентите и антибиотиците започват да действат все по-малко и по-малко.
Действително трябва да има микробиология особено при тежките случаи на хора влезли в болница с тежки симптоми, тогава трябва да се правят такива изследвания. Но при някои случаи, при които дадена инфекция се развива изключително бързо изчакването два-три дни за резултатите от микробиологичното изследване ще са прекалено много, коментира д-р Пенков.
Една от целите с въвеждането на електронизация на здравеопазването и създаването на електронен здравен картон на пациентите и електронния им идентификатор, една от целите е да се прекрати практиката на безразборно взимане на лекарства, включително и антибиотици от хората, а да бъдат давани само лекарства, които преди това са били изписани и предписани от съответния лекар, коментира още зам.-министърът на здравеопазването.