Мюфтийството сменя водача, бяга от драмите в ДПС
Секция: БЪЛГАРИЯ
12 Януари 2016 15:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Мюфтийството сменя водача, бяга от драмите в ДПС

/КРОСС/Ръководните органи на Мюсюлманското изповедание в България насрочиха мюсюлманска конференция за смяна на главния мюфтия и Висшия мюсюлмански съвет. Тя ще се проведе на 24 януари в НДК.

Конференцията е редовна и се свиква, защото на 12 февруари изтича петгодишният мандат на досегашните висши мюсюлмански духовници.

Това се казва в декларация на Висшия мюсюлмански съвет на Мюсюлманско изповедание в Република България, изпратена до медиите. Документът е бил приет единодушно на заседание вчера.

В декларацията водачите на мюсюлманите в България се разграничават от процесите в ДПС и опровергават внушенията, че изповеданието има отношение към случващото се в политиката.

Както Dnes.bg писа в края на декември Лютви Местан бе свален от лидерския пост и изключен от партията. Два дни след това той се появи в Кърджалийско, съпроводен от турския посланик и главния мюфтия Мустафа Хаджи.

"Длъжни сме да опровергаем внушенията, че Мюсюлманско изповедание има отношение към случващото се в сферата на политиката", се казва в декларацията на Висшия мюсюлмански съвет.

Духовниците потвърждават, че един от основните приоритети на мюсюлманската общност е създаването на акредитирано мюсюлманско висше учебно заведение. Мюсюлманите водачи продължават да настояват и за "връщане на завещаните от дедите им култово-религиозни храмове, иззети по време на комунистическия режим". Те са и за навременната превенция от евентуални злонамерени и радикални влияния, както и за ефективно и прозрачно управление на религиозните дела и тяхното представяне на разбираем език на общността.

"Ние смятаме, че проблемите на мюсюлманската общност биха се решили благодарение на далновидна политика, основана на европейските ценности и демократичните порядки. Единствено тогава бихме могли да заявим, че се чувстваме истински европейски граждани на България", се казва още в декларацията.

Тя завършва с категоричното изявление, че мюсюлманското изповедание не е функция на една или друга политическа сила и се противопоставя на опитите да му "бъдат внушени функциите на политическо инженерство".