/КРОСС/Депутатът Вили Лилков смята, че в ситуация с бежанците в "Овча купел" не толкова общината, колкото от МВР не си върши работата.
Недоволството на жителите на столичния квартал, където е разположен единия от трите бежански центрове в града, продължава да нараства. Хората там изискват повече внимание към проблема с бежанците от страна на държавните институции.
"Достатъчно е полицаи на мястото и проблемът ще се реши", коментира Лилков в ефира на телевизия Bulgaria ON AIR.
По думите му разположението на бежанските лагери в София е крайно неудачно, а в интеграционната стратегия на държавата има много несъвършенства.
"Капацитетът на третия бежански център в София е изпълнен. Капацитетът на бежанския център в Овча купел е над 90%. Във Военна рампа и на Ботевградско шосе във Враждебна е преизпълнен. Така че София не може да приема повече бежанци. Политиката би трябвало да бъде следната: бежански лагери да се правят близо до границата, а вече във вътрешността на страната да се допускат хора, които са готови да бъдат интегрирани. Защото притеснителното е, че голяма част от бежанците са с нисък образователен и социален статус. А това стои в основата на интеграцията на тези хора", обясни Лилчев.
В студиото бяха представени данни, съгласно които едва 5-6% от бежанците в България имат висше образование.
Темата коментира и председателят на Комисията по обществен ред и сигурност към Столична общински съвет Йоан Илиев. "И вчера имаше среща между столична община и СДВР. Поставен е допълнителен патрул на полицията в "Овча купел". Ще видите и още един допълнителен патрул на общинска полиция", каза Илиев в отговор на въпрос каква е ролята на институциите в създалата се ситуация.
Той обясни, че всички необходими мерки за сигурността на жителите на София са включени в държавната стратегия за сигурност за периода 2014 - 2020 г. Сред тях са увеличение на полицейското присъствие и камерите са видеонаблюдение.
По думите му към момента се наблюдава намаление на потока на бежанци и няма липса на нови потоци. А тези, които минават тук се изтеглят към Западна Европа, допълни той.
До края на 2020 г. се очаква около 80 млн. лева да бъдат инвестирани в мерки за сигурност. Допълнително обаче ще трябва да бъдат разгледани мерките, засягащи бежанците.
Лилковдопълни, че в рамките на този програмен период ще бъдат монтирани около 4000 хил. камери на територията на цяла София. Предвиденият за 2016 г. бюджет за сигурност е в размер на 12 млн. лева, допълни от своя страна Йоан Илиев.