LA Times: Саудитците са наплашени и не могат вече да разчитат на САЩ
Секция: СВЯТ
13 Януари 2016 09:18
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
LA Times: Саудитците са наплашени и не могат вече да разчитат на САЩ

/КРОСС/ Кралското семейство в Саудитска Арабия е наплашено и това е лошо за и без това не добрите отношения между Рияд и Вашингтон, пише колумнистът на вестник Los Angeles Times Дойл Макманус.

Според Макманус, страховете на саудитците са обусловени както от външни, така и от вътрешни фактори. Те са обкръжени от врагове: на север е ИД, на юг в Йемен са въстаниците-шиити, а на изток зад Персийския залив е най-страшният враг шиитски Иран.

Династията си има и вътрешни проблеми – дисидентите. Рязкото падане на цените на нефта изпразва хазната, докато приученото към безплатни комунални услуги население продължава да расте.

Саудитската династия също преживява криза: 80-годишният крал Салман, заел трона преди година, е наричан от дипломатите „почти изпаднал в старчески маразъм”.

В началото на януари наред с сунитски екстремисти беше екзекутиран шиитския проповедник Нимра ан-Нимра. Това доведе до разрив на дипломатическите отношения с Техеран. Някога саудитските принцове можеха да разчитат на безусловната подкрепа от САЩ при всякакви разногласия с Иран, но сега не е така, отбелязва колумнистът.

Вашингтон изрази двойно недоволство: към Рияд за екзекуцията на ан-Нимра, към Техеран, че не осигурило защитата на саудитското посолство.

При тази сложна обстановка представителите на САЩ не скриват своето раздразнение от действията на кралството, а представителите на Рияд не крият недоволството си от американците.

Бившият американски посланик в Рияд Чарлз Фриман-младши отбелязал пред Макманус, че отношенията между двете страни започнали да се влошават още преди Барак Обама да стане президент, тъй като те се изграждали на „общи интереси, а не на общи ценности”. През последните години техните интерес съществено се разминават.

Двете страни се нуждаят все по-малко една от друга и пукнатините в техните отношения продължават да се увеличават, констатира Макманус.