Брюксел обмисля признаването на Китай за пазарна икономика
Секция: СВЯТ
13 Януари 2016 09:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Брюксел обмисля признаването на Китай за пазарна икономика

/КРОСС/Европейския съюз днес ще направи първите стъпки към реформиране на търговските си отношения с Пекин в опит да облекчи пречките пред китайския евтин внос, без да нарушава защитата на ключови европейски индустрии, предаде "Ройтерс".

Европейските комисари ще дебатират за първи път политически деликатния въпрос за даването на Китай на "статут на пазарна икономика". Според Пекин този статус е факт, след като страната вече от 15 години е член на Световната търговска организация (СТО).

Промяната на статуса на Китай ще премахне възможността Европа да налага антидъмпингови бариери на китайските стоки.

Според изследване на група от 25 европейски индустриални федерации Европейският съюз ще изгуби до 3.5 млн работни места, ако премахне търговската си защита срещу Китай.

Каквото и да е финалното решение, което ще вземат правителствата на държавите членки и Европейския парламент, сблъсък с Китай или местните производители ще бъде неизбежен.

Вашингтон също настоява Китай да продължи да бъде разглеждана като държавно управлявана икономика.

"Моето мнение е, че Китай не е пазарна икономика. Въпреки това тя е основен търговски играч и трябва да вземем това предвид", коментира високопоставен представител на ЕС пред "Ройтерс".

Възможно е ЕС да задържи настоящите мита, докато не изтече предвиденият им срок и да повиши митата, наложени за нелегални субсидии.

Китай от своя страна заяви, че би могъл да прояви гъвкавост и да позволи преходен период за определени европейски индустрии.

Решение не се очаква до края на лятото тази година, като през това време ще се провеждат дискусии с икономическите министри на държавите членки.

Статусът на пазарна икономика има значение, защото определя начина, по който се оценява дъмпингът (продажбата на неоправдано ниски цени).