Промени в Закона за защита при бедствия засилват ролята на превенцията
Секция: БЪЛГАРИЯ
13 Януари 2016 13:14
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Промени в Закона за защита при бедствия засилват ролята на превенцията

/КРОСС/Правителството предлага промени в Закона за защита при бедствия, които ще засилят ролята на превенцията и на координацията при овладяване на последиците от бедствия. Разработеният проект въвежда приоритети от Рамката за действие от Хиого и Рамката за намаляване на риска от бедствия от Сендай, които отразяват съвременните разбирания и тенденции за управление на риска в тази сфера. С него в значителна степен се отговаря и на препоръките, направени в доклада от проведената по искане на България до Европейската комисия партньорска проверка на системата за управление при бедствия.

С новите текстове в закона се поставя акцент върху превенцията на бедствия. Въвеждат се разпоредби, свързани с планирането на намаляването на риска от бедствия, разработването и изпълнението на програми и проекти за намаляване на този риск, както и за минимален праг на финансово осигуряване на дейности по превенция. Предвижда се създаване на съвети за намаляване на риска от бедствия към МС, областните управители и кметовете на общини, което ще позволи ангажиране на по-широк кръг от субекти, имащи отношение към защитата при бедствия.

За подобряване на координацията на дейностите по реагиране при бедствия се въвежда фигурата на „ръководител на операциите" с конкретни функции и правомощия, като се предвижда гъвкав подход при определянето му в зависимост от характера на бедствието. Регламентират се функциите и задачите на областните и общинските щабове за реагиране при бедствия. Диференцират се стратегическото и оперативните нива на управление на силите и средствата при възникване на бедствия, като се определят и връзките между тях.

Със законопроекта се прецизират условията, при които компетентните органи могат да обявяват бедствено положение, както и сроковете на действие с цел по-бързо и ефективно реагиране, овладяване и преодоляване на негативните последици от бедствия.