Създават Съвет по прилагане на актуализираната стратегия за съдебната реформата
Секция: ПОЛИТИКА
13 Януари 2016 13:20
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Създават Съвет по прилагане на актуализираната стратегия за съдебната реформата

/КРОСС/Правителството реши да бъде създаден Съвет по прилагане на Актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система като постоянно действащ консултативен орган към Министерския съвет.

Създаването на съвета е от изключително значение за обединяване усилията на съдебната и изпълнителната власт, както и на академичната общност и неправителствения сектор за координирано постигане целите на Стратегията. По този начин ще се изпълни и една от заложените мерки по приоритетите в сектор „Правосъдие" от програмата на правителството за стабилно развитие на Република България 2014-2018 г. Предвижда се Съветът да координира изпълнението на стратегията, да извършва мониторинг по изпълнението на заложените цели, да приема пътните карти за изпълнение на стратегическите цели, както и да обсъжда документи, дейности и инициативи, свързани с прилагане на мерките от Стратегията и пътните карти.
Предвижда се членове на Съвета да са представители на съдебната и изпълнителната власт, на други институции, представители на организации на съдиите, прокурорите, следователите, съдебните служители, представители на неправителствени организации и на академичната общност. При обсъждане на въпроси, които изискват промени в законодателството или приемане на решение на Народното събрание, ще се канят за участие председателят на Комисията по правни въпроси и председатели на парламентарните групи или техни представители.
Регламентирани са критериите за членство на неправителствените организации. Необходимо е да са работили най-малко пет години в областта на съдебната реформа и да са с реализирани конкретни инициативи в тази сфера. Предвижда се те да участват в заседанията на съвета на ротационен принцип.
Поради разнообразието на специфичните цели и дейности на стратегията се предвижда създаването на експертни работни групи към Съвета, които да подпомагат изпълнението на мерките по стратегията. Административно-техническото и организационно обслужване на съвета ще се осъществява от дирекция в Министерството на правосъдието.