/КРОСС/Остава без крак на осем години, след катастрофа, днес Дечко Овчаров има зад гърба си две световни и две европейски титли на хвърляне на диск и на копие плюс още шест златни медала от турнири за Световната купи за хора с увреждания.
Участвал е на три параолимпийски игри - в Атина 2004 (две 9-и места и едно 8-о), Пекин 2008 и Лондон 2012. От 2005 г. на всяко състезание печели медал с изключение на параолимпиадите, защото там сливат в една група атлети с различен коефициент на увреждане. На последните Световни игри Овчаров зае първо място на диск, трети места на гюле и на копие, а от световното първенство в Катар се завърна с бронзов медал на диск и лично постижение.
През 1988 г. пострадах тежко в автомобилна катастрофа, бях само на 8 години. Левият ми крак беше натрошен на парчета и се наложи да го ампутират над коляното. Оттогава съм с протеза.
Това може би ме направи по-силен като характер, разказва Овчаров пред kz7.bg.
Професионално със спорт започва да се занимавна от 2002 г., с хвърляне на копие.
Шефът на нашата спортна федерация Илия Лалов ме откри на един плувен басейн в Павел баня. Видя, че имам физиката и желанието да се състезавам. Борислава Гурева ми беше първият треньор до 2012 г., а след това започнах да следвам в Националната спортна академия и преминах при проф. Стефан Стойков - шеф на Катедрата по лека атретика. Тренирам на много места, където има условия - правя лагери в София, в Павел баня, в Казанлък, в Мадан. В момента съм наблегнал на тренировките за тласкане на гюле, защото от програмата на параолимпиадата в Рио през 2016 г. махнаха диска. До лятото трябва да се подготвя и да покрия квота за участие. За мен обаче е важно да печеля медали, а не просто да участвам, казва спортистът.
Той в момента е с модулна протеза. Възможността да я смени с по-добра и по-удобна му се струва нереална, тъй като сумите са твърде високи за него - от порядъка на 50 000 - 100 000 лв.
Сумите са страшно големи за нашия стандарт и на мен не ми е възможно да отделя толкова пари, признава той и сравнява неговата протеза с хубавите с трабантче и мерцедес. Овчаров обаче признава, че една по-удобна протеза би му била от полза при хвърлянето на копие, защото трябва да бяга за засилването.
Параолимпиецът рацзказва още, че лекар е бил с него само в Атина.
Оттогава не съм виждал нито масажист, нито лекар. Няма пари за тях. А в другите отбори има всякакви специалисти и хора, които помагат на атлетите. Явно в другите страни политиката спрямо хората с увреждания е съвсем различна, допълва той.
Дечко Овчаров живее в Павел баня заедно със съпругата си и двамата си синове Данаил (3,5 г.) и Стефан (5,5 г.).