/КРОСС/ Депутатите от Комисията по икономическа политика и туризъм приеха нови промени в Закона за икономическите и финансовите отношения с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим.
Според тях ограничение за участие в търгове за обществени поръчки ще има за фирми, в които повече от 10% притежава офшорна компания.
Промените се налагат, защото България е получила предупреждение за наказателна процедура от страна на Европейската комисия, обясни пред депутатите от комисията директорът на Дирекция „Данъчна политика" Людмила Петкова.
Според Брюксел досегашните правила противоречали на основните европейски принципи за свободното движение на капиталите.
Законът вече ще обхваща не „свързани", а „контролирани" лица, обясни Петкова.
Недостатъци в промените видяха от Асоциацията на индустриалния капитал, според които се отива от едната в другата крайност - от прекалено рестриктивен режим до прекалено свободен. Това ще позволи на 10 офшорни компании да регистрират дружество и така да участват в различни процедури, включително и за закупуване на финансови институции, посочи Ивелин Желязков от асоциацията.
Според Петкова обаче този проблем е отразен в закона и затова дяловете на всички офшорни дружества ще бъдат събирани, като общият процент не трябва да надскача 10, за да не важат ограниченията.