FP посочи седем груби грешки във външната политика на САЩ
Секция: СВЯТ
14 Януари 2016 12:26
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
FP посочи седем груби грешки във външната политика на САЩ

/КРОСС/ Американският професор Стивън Уолт в своя публикация за Foreign Policy посочил седем изключително важни грешки във външната политика при тримата последни президенти на САЩ и споделя мнение как можело да бъдат избегнати.

Според него, при решаване на външнополитическите въпроси на американските лидери не им достига реализъм. Реалистите вярват, че военната мощ е важен инструмент за защита суверенитета на държавата, но признават, че нейното използване може да доведе до непредвидими последствия.

Според Уолт, в САЩ през последните години преобладавал или либерален интернационализъм (сред демократите) или неоконсерватизъм (сред републиканците). Тези подходи професорът счита неефективни.

„Щяха ли да бъдат САЩ и целият свят в по-добро състояние, ако последните трима президенти се придържаха към предписанията на реализма вместо да позволят на либералите и неоконсерваторите да командват парада? Отговорът е „да”, пише Уолт.

Професорът сочи седем „огромни грешки” на САЩ на международната арена, извършени от Бил Клинтън, Джордж Буш-младши и Барак Обама.

Настояването на САЩ за разширяване на НАТО през 90-те години с Чехия, Унгария и Полша и опитите за „привличане” на Украйна и Грузия е първата груба грешка. „Реалистите разбират, че великите държави са особено чувствителни към разпределяне на силите около техните граници. Експерти като Джон Кенан (бивш посланик на САЩ в Русия) предупреждаваха, че разширяването на НАТО неизбежно ще развали отношенията с Москва”, пише Уолт. Тогава Крим щеше да е в състава на Украйна, нямаше да го има конфликта в Донбас, а Източна Европа щеше да е по-сигурна.

Според професора, разширението на НАТО не го е усилило, но е резултат на „класическа комбинация от високомерие и лоша геополитика”.

Втората грешка е по отношение на Близкия Изток. Ако Джордж Буш-младши беше слушал реалистите, той не би нахлул в Ирак през 2003 г. и сега „Ислямска държава” нямаше да я има.

Реалистите предупредиха и за третата грешка в Афганистан, особено след като войната в Ирак даде възможност на талибаните да се прегрупират.

Четвъртата поред грешка е в отношенията с Иран. Сделката с Техеран трябваше да бъде сключена по-рано при по-изгодни условия, когато иранската ядрена инфраструктура беше по-малко развита.

„Специалните отношения” с Израел са петата грешка, навредила и на двете страни.

Шестата и седмата грешки са свързани със свалянето на либийския лидер Муамар Кадафи в Либия и желанието това да бъде повторено с Башар Асад в Сирия.