Съдът на ЕС реши: България е нарушила директивите в Калиакра
Секция: БЪЛГАРИЯ
14 Януари 2016 15:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Съдът на ЕС реши: България е нарушила директивите в Калиакра

/КРОСС/България е нарушила законите на Европейския съюз с проектите за ветроенергийните паркове и голф игрища в защитената зона Калиакра. Това става ясно от официално съобщение на Европейската комисия, според което съдът на ЕС е решил, че България е погазила правото на съюза.

Отбелязват се няколко нарушения. Страната ни не е включила изцяло орнитологично важните места в специалната защитена зона в района на Калиакра в нарушение на някои разпоредби от Директивата за птиците. Одобрени са проекти именно в тези територии, които са унищожили териториите. В същото време властите не са оценили правилно ефекта от човешката дейност върху защитените зони.

Районът на Калиакра е важна зона за опазването на редица видове птици и техните местообитания, поради което е определен за орнитологично важнo место от неправителствената организация BirdLife International. През 2007 г. в съответствие с Директивата за птиците 1 България създава специалната защитена зона "Калиакра". Тази защитена зона обаче обхваща само две трети от територията на специфичната територия, припомнят от ЕК.

След жалби от Българското дружество за защита на птиците във връзка с недостатъчния географски обхват и неблагоприятните последици от редица бизнес проекти за местообитанията на някои видове птици, на 6 юни 2008 г. ЕК отправя официално уведомително писмо до България, в което я приканва да преустанови констатираните нарушения на задълженията й по директивата за птиците. Започва дълга процедура, в която Брюксел очаква от България да изпълни редица стъпки в посока на това да намали негативния ефект.
Въпреки усилията на различните правителства, комисията не е доволна от мерките и на 24 март 2014 г. предявява иск пред Съда на Европейския съюз.