/КРОСС/ Европейската централна банка (ЕЦБ) намали за пореден път размера на спешната ликвидна подкрепа за гръцките банки по молба на Централната банка на Гърция с оглед на продължаващо постепенно подобрение на финансовите и ликвидни условия в страната.
ЕЦБ взе решение да ограничи лимита на Механизма за спешна ликвидност за гръцките търговски банки (програмата ELA) до 72 млрд. евро, намалявайки подкрепата за банковия сектор в страната с 3,8 млрд. евро. Това представлява поредно понижение на спешната ликвидна подкрепа за гръцките банки след одобрената през лятото на 2015 година трета спасителна програма за Гърция в размер до 86 млрд. евро и след като към края на август програмата ELA достигна малко над 91 млрд. евро.
Редуцирането на тавана на помощта с цели 3,8 млрд. евро беше по искане на Централната банка на Гърция, като отразява подобрената ликвидна ситуация в гръцката банкова система на фона на стабилизация на депозитните потоци на частния сектор и осъществената рекапитализация на основните кредитни институции в страната.
През почти цялата изминала година и в началото на настоящата гръцките банки продължават да се осланят единствено на свежо финансиране по програмата ELA, след като през февруари 2015-а ЕЦБ отряза финансовите институции на страната от предоставяната от нея ликвидност за търговските банки в еврозоната посредством провежданите редовни репо аукциони.
Днешното официално изявление на Централната банка на Гърция е факт с оглед на одобрени от ЕЦБ през миналия септември нови правила, според които националните централни банки на страните - членки от еврозоната вече ще имат възможността да информират официално обществеността относно осигуряваната спешна ликвидност за търговските банки. Преди тази промяна в правилата единствено ЕЦБ имаше право на подобна информация за предоставяната ликвидна подкрепа за банките.
На септемврийското си заседание Управителният съвет на Европейската централна банка реши, че националните централни банки вече ще имат възможност да съобщават официално за предоставяната спешна ликвидна помощ (ELA) за банките в техните страни в случаи, когато те считат, че подобна комуникация е необходима.
Въпреки тази промяна националните централни банки и в бъдеще ще трябва да получават одобрението на ЕЦБ при предоставяне на ликвидна подкрепа чрез програмата ELA и да информират за подобни случаи.