Дилма Русеф обяви амнистия за недекларираните офшорни сметки
Секция: СВЯТ
14 Януари 2016 16:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Дилма Русеф обяви амнистия за недекларираните офшорни сметки

/КРОСС/Президентът на Бразилия Дилма Русеф подписа законопроект в четвъртък, който дава амнистия за притежателите на недекларирани офшорни активи в замяна на глоба, която е част от усилията за намаляване на увеличаващия се бюджетен дефицит и съживяване на инвестициите в икономиката, предаде "Ройтерс".

Законът предлага амнистия от съдебно преследване за бразилците, ако те върнат недекларираните суми в Бразилия и платят 30% глоба под формата на данъци.

Когато законопроектът беше одобрен в Сената в края на миналата година, правителствени служители заявиха, че това би могло да донесе около 11 млрд реала (2.74 млрд. долара) в приходи.

Русеф наложи вето на части от законопроекта, включително един, който разпределяше част от събраните глоби към регионалните правителства. Тя също е отказала предложение към активите да бъдат включени недекларирани бижута, скъпоценни камъни, произведения на изкуството и антики, както и блокира предложение да се даде възможност за изплащането на глобите на вноски.

Законопроектът е критикуван като твърде снизходителен за укриващите данъци. Критиците казват, че той улеснява прането на пари, произтичащо от корупционен скандал в контролираните от държавата предприятия, в които милиони реала са били източени в тайни сметки на политици и бизнесмени, свързани с управляващата коалиция, в Швейцария и офшорни финансови убежища.

Длъжностни лица се надяват, че законът, в съчетание с нарастващото международно сътрудничество, ще допринесе за възпирането на лицата, укриващи данъци. През юли миналата година Конгресът на Бразилия ратифицира споразумение за обмен на данъчна информация със САЩ.

Дори и с амнистията, Русеф ще има проблеми са се справи с бюджетния дефицит на страната, тъй като икономиката е изправена пред най-дългата и дълбока рецесия от 1901 г. насам, коментира "Ройтерс". Правителството се стреми да постигне бюджетен излишък преди дълговите плащания, еквивалентни на 0.5% от брутния вътрешен продукт тази година, въпреки че икономистите прогнозират дефицит от 1% от БВП.