ДСБ напуска реформаторския блок, но депутатите остават в групата
Секция: ПОЛИТИКА
14 Януари 2016 18:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
ДСБ напуска реформаторския блок, но депутатите остават в групата

/КРОСС/Новият десен проект на Радан Кънев включва пълна реорганизация на структурата на ДСБ и напускането й на Реформаторския блок, потвърдиха пред "Дневник" източници в партията.

На заседание на Националното ръководство в петък ще бъде разгледан окончателният вариант на новата структура, на 23 януари ще се проведе национално съвещание (тясно ръководство, в което участват общинските лидери и депутатите), на което промените да бъдат представени, и на 13 март ще се проведе национално събрание, където да се вземе решение за окончателното напускане на Реформаторския блок и партията да тръгне към президентските избори наесен.

Същевременно шестимата депутати от ДСБ и четиримата от гражданската квота ще останат в парламентарната група на Реформаторския блок. Те излязоха в опозиция в края на 2015 г., когато парламентът отхвърли предложението за промени в конституцията за квотното разпределение във Висшия съдебен съвет.

Сред идеите е парламентарната група да стане съюз с две крила, като Кънев да представлява излезлите в опозиция, а другият съпредседател Найден Зеленогорски от партията на Меглена Кунева останалите 13 депутати от "Движение България на гражданите", СДС, Народна партия "Свобода и дойстойнство" и БНД, които продължават да подкрепят правителството.

В новата структура на ДСБ се предвиждат нови органи на управление, с които взимането на решения да се децентрализира и да се създаде по-добра организация на структурите. Също така се предвижда отварянето към нови лица в политиката, които да участват в граждански съвет, както и даване на възможност за взимането на решения от дребния до едрия бизнес чрез отделен съвет.

Партийното управление ще има три органа - два вече съществуващи - Национално съвещание и Националната конференция. Ще се създаде нов орган, наричан за момента изпълнителен съвет, в който ще влизат всички членове на Националното съвещание - лидерът, заместниците му и депутатите от формацията, и областните координатори на партията.

В момента ДСБ няма областни структури, а само общински. Това било пречка при явяването на избори, защото в общината от областта имало партийна дейност, но в останалите общини имало само отделни членове.

Областните координатори ще имат задачата да оздравят общинските структури или да създадат, ако до момента не е имало.

Идеята е да бъде създаден граждански съвет към Националното съвещание. И в Реформаторския блок беше създаден такъв орган, който на практика не проработи. В него ще влизат всички членове на тясното ръководство, както и експерти и граждани. Представители на гражданския съвет ще участват при взимането на решения в изпълнителния съвет.

Създава се и бизнес съвет, в който да участват представители на бизнес и съсловни организации, както и индивидуални предприемачи от дребния до едрия бизнес. Те също ще участват при взимането на решения от изпълнителния съвет.

Сред новостите е възможността за сдружавания - групи от членове на партията, които да могат да участват при взимането на някои решения, сред които избор на кандидати за избори, за лидер на партията и други фундаментални въпроси. Те ще гласуват онлайн.

Надеждата на политиците от ДСБ е цялата нова структура да се задвижи за първи път за президентските избори и дори така да бъде избран претендентът. Това най-вероятно ще бъде Радан Кънев, стига идеите му да получат подкрепа от структурите на 13 март.