/КРОСС/Днес съдът решава да остави ли в ареста Иван и Десислав Дамянови, които пребиха 18-годишния Тодор от Враца, който почина.
Обвинението на братята бе променено от причиняване на смърт по непредпазливост в следствие на причинена лека телесна повреда в умишлено убийство по хулигански подбуди.
Известните като Поничките мъже отказват да обяснят действията си.
Междувременно все още не е ясно от каква е точната причина за смъртта на момчето, обясни пред Нова тв говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. По думите й съдебно-медицински експертизи имат за цел да изяснят причината за смъртта.
Няма съмнение, че 18-годишният Тодор е използвал метален бокс, каза още Арнаудова и добави: На този етап доказателствата са такива, че Тодор е излязъл от автомобила си, отишъл е до мястото, където са се намирали двамата братя и между тях е възникнал словесен, а по-късно и физически сблъсък. Имало е взаимно нанасяне на удари.
Прокурор Румяна Арнаудова уточни, че по телата на двамата братя също има травматични наранявания.
Става дума за разкъсно-порезни рани, уточни тя.
Прокурор Арнаудова обясни и защо първоначално повдигнатото обвинение на двамата братя беше за причиняване на смърт по непредпазливост в следствие на причинена лека телесна повреда.
"В рамките на първите 24 часа от разследването прокурорът имаше единствено доказателства, които обуславяха подобна правна квалификация. Нямахме заключение на аутопсията, имахме само описание на травматичните наранявания. Става дума за общо 28 охлузвания, а охлузванията представляват лека телесна повреда по смисъла на закона", уточни тя.
Експерти на място Освен съдебното решение, днес се чакат и резултатите от втората аутопсия на момчето, която по категоричен начин да установи причините за смъртта му.
Междувременно във Враца пристигнаха експерти от ВМА и прокурори от Върховна касационна прокуратура. Те ще помагат да местните обвинители при разследването.
„Решението на делото зависи от съдебно-медицинската експертиза", коментира пред Нова телевизия адвокат Марковски. „Съдебните медици в България са много опитни. Всяка една съдебно-медицинска експертиза в България представлява математическо уравнение. При аутопсията се установяват конкретните повреди по органите и когато това се случи може да се установи механизмът, по който те са получени", добави той. „Хората искат да вземат борбата срещу престъпниците в ръцете си. Може би това убийство е било капката, която е преляла чашата на търпението и хората излизат на улицата. Това е великолепно. Това, което става като човешка реакция, е инстинкт на обществото за самозащита и самосъхранение. Поводът е ужасен, но това гражданско чувство заслужава уважение", коментира още Марковски.
Силно се надяваме убийството във Враца да не е поредният инцидент, който ще се проточи във времето и ще остане без справедливо наказание, казаха пред БНТ Силвия Ботева, майка на убития през юни 2014 г. Емил Ботев, наръган от англичанина Мейсън Кристофър, Добромир Манасиев, приятел на убития Емил, както и Калоян Георгиев, треньор по карате на убития през миналото лято в Борисовата градина Георги Игнатов.
Калоян Георгиев даде за пример убийството на Георги, чийто убиец все още е неизвестен, въпреки разпространената снимка на предполагаем извършител. При тежки престъпления, трябва да се върне смъртното наказание, призова Добромир Манасиев. Силвия Ботева коментира, че хората се чувстват безнаказани и не се притесняват да вършат престъпления. Тя отхвърли твърдението на окръжния прокурор на Враца, който вчера заяви, че общественото мнение влияе на разследващите убийството на Тодор. По думите й, хората са свободни да изразяват недоволството си.