/КРОСС/ "През първите десет дни на тази година се получи срив в износа на електроенергия от България", каза пред Епицентър.бг председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов.
„Намалението е с 39%!", подчерта той, като се позова на данни на държавния „Електроенергиен системен оператор" (ЕСО). Справката показва, че спадът на износа е от 1,344 млрд. киловатчаса през първите дни на 2015 г. на 1,336 млрд. квтч тази година.
Заради срива в търсенето на електроенергия на Балканите е спаднало и производството на ток у нас - с близо 8% от 1,645 млрд. квтч на 1,521 млрд. квтч. Потреблението в България е почти без промяна, регистрирано е понижение с половин процент.
Всичко това се дължи на необичано мекото време, но идва голям студ и ще оправи положението, допълни Иван Иванов. Според неговата информация огромният спад в износа се дължи главно на това, че търговците в Гърция почти са спрели покупките на ток. По тази причина основните количества електроенергия от България заминават за Турция.
По-малки доставки има за Сърбия и Македония. Конкурент на родните производители на ток е Румъния, която предлага на пазара и евтина ядрена енергия от АЕЦ „Черна вода".
У нас АЕЦ „Козлодуй" и тецовете отбелязват добро начало на годината - общото им производство се увеличава леко с 1,6% от 1,316 млрд. квтч на 1,337 млрд. квтч.
Трайното засушаване през есента намали запасите от вода в язовирите и удари драматично големите водноелектрически централи, собственост на НЕК. Като цяло производството на електроенергия от ВЕЦ е паднало с 51% до 112 млн. квтч от началото на годината.
В същото време с около 27% - до 72 млн. квтч. намалява зелената енергия от вятърните и фотоволтаичните паркове, която се изкупува от НЕК на завишени цени по дългосрочни договори. Понижаването на количествата до известна степен ще облекчи разходите на държавната електрокомпания.
„Тази седмица лично проверих готовността на Българската независима енергийна борса да започне работа на 19 януари. Няма никакви проблеми. Още от първия ден ще бъде осигурена достатъчно енергия - 300 мегавата, за да се отговори на търсенето", допълни Иванов.
Според него не само ТЕЦ „Марица-изток 2" и НЕК ще предлагат ток на борсата. Търговията там ще бъде от полза и за АЕЦ „Козлодуй". „От централата доказват пред нас, че им трябва цена от 50 лева на мегаватчас, а на борсата мина 70 лева", обясни Иванов.
Ето и обобщение на данните за електроенергийния баланс на страната, публикувано от ЕСО:
11% е ръстът в износа на електроенергия през 2015 година. Експортираните количества - основно към Турция и Гърция, достигат 10,538 милиарда квтч.
Ръст от близо 4 % бележи и производството на електроенергия, което през 2015 г. e малко над 49 млрд. квтч. Увеличение от 2% се отчита и при потреблението на електроенергия през 2015 г. и достига 37,882 млрд. квтч.
Рекордно е производството на ток от ВЕЦ - над 6 млрд. квтч, което е почти 20% ръст спрямо 2014 г. Това е близо 12%от общото количество произведена енергия в страната.
Увеличение от над 11% има и в производството на ток от ТЕЦ-овете от комплекса „Марица Изток".
Соларните и вятърните централи също бележат ръст на произведената енергия с около 9%.
Спад от над 3% е отчетен в производството на електроенергия от АЕЦ „Козлодуй", както и рязко понижение на високоефективното производство от топлофикационните и заводски централи, съответно с 18% и 35%.