Полша подготвя закон за смяна на валутни ипотеки
Секция: ИКОНОМИКА
16 Януари 2016 13:36
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Полша подготвя закон за смяна на валутни ипотеки

/КРОСС/ Близо половин милион поляци, взели ипотечни кредити в швейцарски франкове, ще могат да ги обърнат в злоти за сметка на търговските банки, предвижда проектозакон, представен в петък от президентството във Варшава.

Акциите на търговските банки в страната веднага поевтиняха с между 3.6% и 6%, защото по изчисления на mBank, полско поделение на германската Commerzbank, загубите за тях може да достигнат 8 млрд. евро. Обменният курс на злотата слезе на най-ниското си равнище от три и половина години насам.
След новината Reuters цитира анализатори, според които новата власт заплашва да разклати един от най-стабилните банкови сектори в Европа. Притесненията са, че някои банки няма да са в състояние да покрият цената за превалутирането.
Подобна процедура бе наложена преди няколко години на банките в Унгария и те понесоха чувствителни загуби. Близо 60% от полските банки се контролират от чуждестранни групи като Santander, Unicredit и Commerzbank.
В Полша повечето заеми в швейцарски франкове са взети през 2007-2008 г., когато обменният курс бе изключително изгоден. Но след това швейцарската валута поскъпна с 80%, особено след като централната банка на Швейцария отмени валутния борд с еврото.
Ипотеките в швейцарски франкове са около 14% от всички заеми в банковия сектор или около 8% от БВП на Полша.
В петък парламентът във Варшава одобри и закон за облагане със специална такса на банковите активи, който скоро ще бъде подписан от президента, за да влезе в сила.
Гуверньорът на централната банка Марек Белка предупреди през декември, че плановете на новата власт за едновременно въвеждане на таксата и на превалутирането на ипотеките може да предизвика „сериозни криза" в някои банки.
Проектът за заемите в швейцарски франкове, представен от президентството, не съдържа достатъчно подрочбности и това предизвика нервни реакции и спекулации.
Няколко чуждестранни банки с дейност в страната заплашиха миналата година, че ще съдят държавата, ако ги принуди да превалутират кредити, защото това би нарушило двустранни споразумения за защита на инвеститорите и не може да има действие със задна сила върху вече раздадени кредити.
Проектът на президента Анджей Дуда най-вероятно ще бъде изпратен на финансовия регулатор, който да добави подробности и да изчисли разходите на банките. Но оценката на mBank за 32 млрд. злоти (около 8 млрд. евро) се равнява на два пъти печалбата на целия банков сектор за 2014 година.