Прокуратурата да разследва действията на Бруно Рош, настоява ДКСМП
Секция: ПОЛИТИКА
17 Януари 2016 11:03
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Прокуратурата да разследва действията на Бруно Рош, настоява ДКСМП

/КРОСС/ Освобождаването на Бруно Даниел Пол Рош идва 1,5 месеца след разпита му в Румъния заради корупция. Той стана изпълнителен директор на „Софийска вода" през април 2014 г., а от юли 2015 г. е регионален мениджър на „Веолия" за България и Румъния. Преди това ръководеше от 2008 до 2013 г. водното дружество на Букурещ „Апа Нова", което е концесионер на ВиК-мрежа в румънската столица. Според румънското обвинение Бруно Рош е подкупвал политици, за да вдигат цената на водата в Букурещ. Така от 2000 до 2014 г. поскъпването е достигнало 1400%, а приходите на „Апа Нова" за същия период са нараснали близо 28 пъти - от 6 млн. до 167 млн. евро, според румънското следствие, заявява Дискусионният клуб за социална местна политика в декларация по повод информацията за оставката на изпълнителния директор на „Софийска вода" Бруно Рош.
Оставката е била приета от директорския борд на концесионера на 7 декември миналата година. Това се потвърждава и от публикуваните документи в Търговския регистър. Той е освободен и от поста член на съвета на директорите на „Софийска вода".
У нас концесията бе одобрена, за да свали драстично загубата на вода в мрежата, да осигури по-добро качество наводата, да осигури инвестиции да подобри събираемостта и да осигури средна цена на водата за целият период на концесията от 1 лв. на куб. метър. Практически нищо от тези цели не се осъществява според обещанията, в т.ч. цената на водата. След изборите научихме, че ДКЕВР е одобрила значително повишаване на цената на водата, а от румънският пример научаваме как става това. Няма никакви основания да считаме, че директорът е работил по един начин в Букурещ, а по друг в София. Вероятната разлика е, че за разлика от Румъния в България „Софийска вода" не е разследвана за методите и на действие и защо властите упорито отказват да защитят интересите на гражданите в София. Считаме, че прокуратурата има достатъчно данни да се самосезира.
Научаваме, че Столичната община също ще подмени двама от тримата си членове в директорския борд, защото не е доволна от работата им. Това става ясно от внесения и приет доклад в четвъртък на заседанието на Столичния общински съвет, но конкретните аргументи за това до сега не сме научили.
ДКСМП настоява, прокуратурата да разследва действията на бившият директор Рош и на „Софийска вода", като цяло и особено намерението за повишаване цената на водата в столицата, „защото тези действия абсолютно преповтарят действията му в Румъния, където е разследван за подкупване на политици при управление на концесията на водата", а кметът на Столична община и Столичния общински съвет категорично да се противопоставят на предложението за увеличаване на цената на водата в София с 20%.
ДКСМП декларира готовност да защити обществения интерес и да не допусне това поредно увеличение с всички позволени от законите на страната средства.