Леонардо Ди Каприо: Оскар ли? Не ме интересува!
Секция: Шоубизнес
07 Февруари 2016 14:03
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Леонардо Ди Каприо: Оскар ли? Не ме интересува!

/КРОСС/Леонардо Ди Каприо е вече 41 годишен, а с времето става все по-привлекателен и любим на няколко поколения зрители. И няма по-вълнуваща интрига на предстоящите "Оскари" от тази дали Лео най-сетне ще грабне жадуваната статуетка. Според верните му фенове вече я е заслужил за поне три предишни хитови роли. А в "Завръщането", новата творба на Алехандро Иняриту, Ди Каприо прави сериозна заявка за най-добър актьор, след като изтърпя жестоките условия на снимки, наложени му от мастития режисьор.

Букмейкърите са напълно убедени в победата на Ди Каприо, но мнозина от посветените в навиците на Академията се съмняват. Много е възможно Еди Редмейн да открадне отличието под носа на Ди Каприо. Миналата година Еди спечели за ролята на Стивън Хокинг, а сега блести в "Момичето от Дания", разказващ за първата транссексуална жена в историята.
В последния месец Ди Каприо обикаля Европа с две мисии: първата, да промотира "Завръщането" пред зрители и критика, и втората - да държи речи, свързани с най-важната му кауза извън изкуството: екологичната. Ди Каприо даде и две интервюта - пред wired.com и timeout.com, които обединяваме тук, за да проследим най-важното около световният любимец. Ето какво заяви Лео, броени седмици преди битката за Оскарите.

- Г-н Ди Каприо, минахте през какво ли не в "Завръщането". В една от сцените например героят ви е толкова гладен, че посяга на суров черен дроб? Изядохте ли го наистина?
- Да. Изкуственият дроб, който ми дадоха, не приличаше на истински. А реализмът е най-важното, което търсихме в този филм. Артър, индианецът с когото работех, ядеше дроб цял ден, докато аз стоях и нагъвах голямо парче пластелин, което имитира органа. Трябваше обаче да опитам истинския. Но го направих само два пъти и реакцията ми се вижда на екрана. Това е рефлекс, няма как да не се отвратиш.
- По скалата от едно до десет колко труден беше филмът за снимане?
- Десет. Всички знаехме с какво се захващаме. Отказахме се от всякакви специални ефекти и това създаде много трудности. Но в това е магията на "Завръщането".
- Снимали сте изцяло навън сред природата. Как ви се отрази това?
- Най-големият ни враг беше студът. Всеки ден ни се стоварваха ужасно ниски температури...Имах специална машина, която наричахме "Октоподът". Тя приличаше на огромен сешоар с осем пипала. Там се топлех между снимките. Най-трудното нещо бе да влизам и излизам от замръзналите реки.

Понеже имах меча кожа върху себе си, която тежеше около 45 килограма, когато се намокри

Постоянно рискувах да ме сполети хипотермия.
- Самият вие спортен тип ли сте? Обичате ли природата или повече цените големия град?
- О, обожавам да посещавам места по света, които са чисти и недокоснати от хората. Почти религиозно е преживяването да отидеш в Амазонка и да няма следа от цивилизация на хиляди мили от теб.
- За вас се знае, че сте имали няколко случаи, в които сте били на крачка от смъртта. Оцелели сте след атака на акула, а преди време имахте инцидент с парашут, който първоначално не се отворил. Какво ви минава през ума в такива ситуации?
- Просто си мислиш: "По дяволите, защото трябва да става точно днес? Толкова съм млад, очаква ме прекрасен живот, това наистина е гадно." Няма никаква дълбочина в тези моменти. Тогава просто проявяваш волята за оцеляване. Вярно е обаче, че виждаш живота си на лента. При случката с парашута сякаш пред очите ми излязоха няколко лъскави снимки на важни за мен моменти.
- Това, че сте оцелял, кара ли ви да се страхувате по-малко от смъртта?
- Не. Това са глупости. Все още се страхувам както преди.
- Какво би означавало за вас да спечелите Оскар?
- Да бъда ли честен? Това е нещо, за което никога не мисля по време на снимки. Не правя филм със специалната идея да спечеля награда.
Всеки път просто отиваш и се опитваш да си перфектен, да дадеш всичко от себе си.
- На 19 години бяхте номиниран за Оскар за "Защо тъгува Гилбърт Грейп". Имахте ли подготвена реч?
- Не. Не смятах, че има и най-малката възможност да спечеля. Щеше да е абсолютна катастрофа, ако бях.
- Споделяли сте, че сте се чувствал като аутсайдер като дете. Това чувство пренесе ли се и в Холивуд?
- Винаги ще се чувствам като лузър. Помня как систематично ме отхвърляха от кастинги като хлапе.

Мислех си, че никога няма да пробия в киното

Имах идея в главата, как един ден те протягат ръка, благославят ме и казват: "Вече си част от този елит. Ти си избраният."
- Чувствате ли се благословен сега?
- Да!
- Кой от по-ранните ви филми най-много ви допада?
- "Животът на момчето". Това беше преди 25 години. Аз бях на 15 и помня всеки един детайл. Всичко беше толкова ново за мен. Да гледам Робърт де Ниро на снимачната площадка и начинът, по който се отдава на ролята, беше едно от най-влиятелните преживявания в живота ми.
- Правили ли сте компромиси в киното?
- Никога. Все още се водя от желанието да правя филми, които ще оставят следа. Не мога да утоля тази жажда за идеал, това желание да възпроизведа възможно най-добре това, на което се възхищавах, когато бях по-млад.
- А "Титаник"? Той създаде онова нещо, което през 90'те се наричаше "Лео-манията".
- "Титаник" беше отклонение от независимите филми, които правех и бе опит да участвам в нещо различно. Беше един много нереален и странен период. После си взех почивка за няколко години, толкова напрегнат се чувствах. Имах нужда да презаредя и да се пренастроя. "Титаник" беше абсолютна смяна на парадигмата, не съм сигурен дали трябваше да се подлагам на това.
- Тежи ли ви славата?
- Тя е нещо много сюрреалистично. Аз мисля, че никой всъщност не свиква с нея, колкото и да е известен. На моменти се чувстваш като във видеоигра. Особено с всички папараци наоколо и хората, които те преследват за автограф. Но това е част от мен вече...

Толкова дълго славата ме съпровожда в живота, че съм забравил какво е без нея

- Сега сте на 41. Какво още имате в списъка си със задачи?
- Ето кое следващото: да си взема малко почивка.
- Подкрепяхте президента Обама и сте отдаден природозащитник. Влече ли ви политиката?
- През последните две години правя документален филм за промените в климата. Мисля, че това е най-важният проблем в човешката история. Смятам, че голяма част от промяната трябва да дойде от общите усилия на групи и хора, които се опитват да разклатят системата. Не можеш да разчиташ, че политиците ще вземат правилните решения.
- Това, което виждаме в "Завръщането" е доста мрачно. Хората си причиняват ужасни неща, а природата е безучастна. Песимист ли сте?
- Поглеждайки назад към това време, няма как да не забележим поразиите, които Западът е извършил: извличането на природни ресурси, избиването на местните индиански племена, рязането на дървета и копаенето за нефт. Казваш си: "Боже, вижте колко сме брутални!" Чудя се и как хората след време ще погледнат назад към сегашната ситуация.

Унищожаваме природата и избиваме животински видове със скорост, която е безпрецедентна

Светът сега страда от изключителен дефицит на лидерство. Позволяваме на индустрии, разполагащи с трилиони долари, да разрушават природата. Всяка година климатът става все по-горещ. През 2015-та юли беше най-топлият в цялата история. На дъното на моретата изригва метан. Страшно е...Въпросът е: как ще се справим с това? Ще бъдем ли достатъчни умни като човешка цивилизация да спрем тези промени? Липсва обединение по най-важните въпроси на съвременността и това ме ядосва.
Иначе не съм песимист. Надявам се, че ще еволюираме като вид. Но има нещо в човешката природа, което е унищожително.
- Големите пари ли са само виновни?
- Вижте, всички обичаме парите. И аз не правя изключение- все пак живея в Щатите. Това е капиталистическа страна. Но капитализмът ни е направил пристрастени към нефта, и то до необратима степен. Недъзите на системата показахме най-добре със Скорсезе във "Вълкът от Уолстрийт".
Надявам се да има масово движение, глобално, което да промени навиците на хората. Сега е моментът, в който трябва да вземем правилните избори, за да не съжаляваме по-късно.
- Вие смятате ли се за бизнесмен?
- Преди всичко оставам актьор. Обичам обаче да инвестирам в нови проекти, които си струват усилието. Преди време потвърдих сътрудничеството си с един отбор, който участва в шампионата за електрически автомобили "Формула Е". Това начинание е блестящ начин да бъдат насърчени науката и технологията за създаването на ново поколение чисти автомобили. А като продуцент се интересувам от всичко, което се случва в холивудските студиа.
- Какво е правилото ви при разговор с журналисти?
- Винаги говоря това, за което искам, без значение какво точно ме питат.