Борисов се държи, сякаш досега е живял в Космоса
Секция: Интервюта
23 Февруари 2016 07:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Борисов се държи, сякаш досега е живял в Космоса

/КРОСС/ Всички имаме право да знаем какво се случва с парите, които дадохме при фалита на КТБ, казва пред "Сега" депутатът от Коалиция за България Корнелия Нинова

 

- Г-жо Нинова, не беше ли тактическа грешка БСП да иска вот на недоверие за здравеопазването, при положение че в момента обществото се вълнува от прекратяването на обществени поръчки за стотици милиони, че Брюксел планира да ни отдели от Румъния, че на главния прокурор ще бъде наложен европейски надзор?

- Не съм съгласна, че темата на вота е била грешка. Първо, с него БСП показа последователност, като обърна внимание на закони от типа на този за лечебните заведения и на много други, които бяха приети доста преди отварянето на дискусията за обществените поръчки. От поне половин година убеждаваме обществото, че реформата в здравеопазването е абсолютно сбъркана, че тя ще доведе до лишаване на много хора от достъп до здравни услуги, понеже те ще трябва да си доплащат, ще им взимат пръстови отпечатъци и т.н. Второ, здравето е изключително актуален въпрос по всяко време. Това, което ще се случи след 1 април спрямо българския пациент, е много опасно. С вота на недоверие се опитахме да предотвратим това, което ни чака след тази дата - закриване на болници, разделянето на здравните пакети на две, въвеждането на отпечатъците. Искахме да влеем малко разум в управлението да коригира тази политика. 

- Ще се случи ли това?

- Уви, от поведението на министър Москов не останахме с впечатление, че това ще се случи. Изводът ни след този вот е, че от властолюбие партиите в управлението не проявиха никакъв разум. Те сами го признаха: например ГЕРБ декларира, че не одобряват политиката на министъра, но въпреки това я подкрепят, за да не падне кабинетът и тези хора да не са повече депутати. Странно се държа и Радан Кънев, който хем е опозиция, хем подкрепи правителството - една също властолюбива позиция, която издава неговия стремеж на всяка цена да е в парламента. Въпреки това вотът беше важен, а нашите аргументи се чуха. Според мен оттук нататък хората ще изпитат ударите на сбърканата здравна реформа.

- Все пак как БСП разчита действията на премиера Борисов през последните дни и спирането на споменатите поръчки, част от които засягат фирми, считани за близки до депутата Делян Пеевски?


- Тъй като липсва достатъчно информация, нашите разсъждения са в няколко посоки. Ще се опитам да изляза конкретно от имената, които се тиражират - Пеевски, Иво Прокопиев напоследък, и да разгледам ситуацията принципно. Първо, управляващите казват, че тези поръчки са абсолютно законни. Веднага възниква въпросът: щом са законни, как така тогава премиерът може еднолично да ги спира? Какъв сигнал дава към всякакви възможни фирми - наши, чужди, вече действащи, потенциални инвеститори? С подобни действия той им казва: Не идвайте в България и не участвайте в обществени поръчки, защото някой ден ще се събудя рошав и ще ви ги спра. Втората позиция на управляващите бе, че витаели съмнения. И аз питам: след като има съмнения, защо не е сезирана прокуратурата за проверка? Ще има ли наказани хора от управляващите, които са сключили договорите? Никой не отговаря. Трето - как така държавната инфраструктурна компания, която оцени изграждането на магистрала "Хемус" на 400 млн. лв., сключва договор за 800 млн.? Четвърто - нямало европейско финансиране. Като няма, защо изобщо сключвате сделки? Пето, може би ключовото - управляващите вече намекват, че тези проекти ще се сключат отново, този път с пари от държавния бюджет и с нов заем. И тъй като пари в бюджета няма, значи същите поръчки ще се сключат със заем. Онези 16 млрд. ще станат 17 млрд. Хората трябва да знаят, че някога ще ги връщат тези пари. И накрая най-любопитното - същите сделки ще се сключват по реда на новия ЗОП. От една страна, това е юридически абсурд - нов закон няма обратно действие. Ако ще подписваш едни поръчки по новия ЗОП, трябва да спреш всички поръчки в държавата и да ги сключиш по него. Очевидно обаче ще се изберат определени сделки. И нашите съмнения са, тъй като той дава възможност за еднолично договаряне, че ГЕРБ ще се договаря с подходящите хора. С други думи, средата около обществените поръчки става все по-замърсена.

- Значи не вярвате, че премиерът е преживял катарзис след Лондон и че оттук нататък сделките по ЗОП ще се сключват по най-прозрачния начин?

- А вие вярвате ли? Приказките как едно момче в Лондон го разплакало с въпроса си и го накарало да се замисли сериозно за корупцията, са смешни. Това не можеш да го кажеш и на деца, а камо ли на сериозни хора. Премиерът се държи така, все едно досега е живял в Космоса. 

- За БСП темата за съдебната реформа очевидно не е приоритетна, но все пак какво мислите за идеята ЕК да постави българската прокуратура под спецнадзор и чужди експерти да я наблюдават?


- Мисля, че това е директно признание на българските институции, че не могат да решат проблемите в правораздавателната система. Говори за слабост, за липса на административен капацитет, за невъзможност да се създаде работеща организация. Държавата трябва да има самочувствие и хора, които са в състояние да решават проблемите.

- Одобрявате ли искането на финансовия министър Владислав Горанов докладът за КТБ да се разсекрети?

- Одобряваме го. Истината за КТБ трябва да се разбере докрай. Напоследък бе постигнат известен напредък, след като бе изнесен списъкът с вложителите. Продължават обаче да стоят два много важни въпроса, на които засега никой не отговаря. Първият е кой е виновен и кой ще понесе отговорността за всичко, което се случи с "аферата КТБ"? Мина много време, а този основен въпрос продължава да стои неизяснен. Надявам се, когато докладът бъде разсекретен, той най-сетне да намери своя ясен и категоричен отговор. Второто важно нещо е да се даде информация продава ли се имущество на КТБ и влизат ли от това пари във фонда за гарантиране на депозитите, който пък трябва да ги върне в бюджета. Преди време държавата даде на този фонд над 3 млрд. лв. на българския народ, за да се разплати по гарантираните влогове. Всички имаме право да знаем какво се случва с тези пари. Никой обаче не казва кой на кого какво продава, евтино ли го прави, ще се върнат ли някога средствата? Задали сме няколко въпроса в тази насока към премиера в рамките на парламентарния контрол. Засега г-жа Цецка Цачева все намира основание да ги върне. Очевидно не им е удобно да отговорят.

- На партията ви й предстои конгрес. За какво ръководството ще се похвали пред членовете си и за какво ще се саморазкритикува?

- Ще кажем, че БСП се държи като алтернатива на това управление във всички сектори и ще го докажем с конкретни аргументи. В областта на икономиката управляващите внасят закони, които защитават монополите и големите фирми. Ние защитаваме малките и българските производители и доказателството е законът за търговските вериги. Те искат да запазят сегашните данъци и дори да ги повишават, ние искаме да премахнем плоския данък и да въведем прогресивното облагане. Те въвеждат домашното обучение, ние сме за професионалното и дуалното обучение. Така мога да продължа във всички сфери. Ще признаем обаче, че понякога нашите инициативи не стигат до хората. Тъй като винаги търся причината първо в себе си, ще започна оттам. Може би не сме достатъчно ясни, ярки и категорични. Второто е, че не винаги медиите отразяват добрите неща, които правим. Или изобщо не се случва, или се случва изкривено.