/КРОСС/"Никой не би дръзнал да заличи който и да е автор, или да бъде елиминиран от българската литратура, но целта на новите учебни програми е олекотяване на учебното съдържание, което може да стане с подбор на най- най-добрите български автори. За да може все пак ученикът да усвои тези автори, да започне да мисли върху тях и съвсем спокойно след това да ги разказва и пресъздава. Не бихме могли да сложим всички български автори в учебника по литература за 6-ти клас и да очакваме от учениците да ги научат". Това каза във Велико Търново зам.-министърът на образованието Диян Стаматов. Той участва в обсъждане на учебните програми по български език и литература и по история и цивилизации за 6-ти и 8-ми клас с преподаватели, училищни директори и експерти от 9 области в Северна България.
Според него по отношение на програмите по български език и литература има много положителна нагласа в гилдията, че 50% от времето е за нови знания и 50% е за затвърждаване.
"По отношение на историята и цивилизациите, там има няколко термина, които са ключови и е необходимо да бъдат детайлизирани. Предложенията, които колегите правят досега, са свързани с термините "толерантност", "дискриминация", обясни Стаматов. Той успокои, че османско "иго" и "владичество" остават историческите термини, които ще присъстват в учебното съдържание по история.
Обсъждането на проектите ще продължи до 7 март, очаква се те да бъдат одобрени от министър Меглена Кунева до 20 март и да влязат в сила от учебната 2017/18 година, уточни зам.-министър Диян Стаматов.