/КРОСС/ С новия Закон за висшето образование ще се определят приоритетни специалности във висшите учебни заведения. Такива направления според всички проучвания за нуждите на пазара на труда са инженерните науки, природните науки и математиката, информационно-комуникационните технологии, педагогиката и аграрните науки. До две седмици Министерството на образованието и науката ще оповести списъка с конкретните специалности за обществено обсъждане, като целта е да бъде приет с постановление на Министерския съвет до края на март, за да послужи за подготовката на приема в университетите за следващата учебна година, обявиха днес на брифинг в МОН вицепремиерът и образователен министър Меглена Кунева и ресорният зам.министър проф. Николай Денков.
Разписването на приоритетни специалности отразява както демографската криза, така и диспропорциите между подготвяните от ВУЗ-овете кадри и нуждите на пазара на труда. В момента една трета от студентите завършват икономика и администрация и управление, докато дефицитите на пазара на труда са по-скоро за специалисти по инженерни науки и информационни технологии. Крайно време е университетите да спрат да произвеждат кадри, които не намират реализация и да държат студенти, само за да реализират приходи, коментира министър Кунева. По думите й икономиката на страната има дефицити и образованието е един от начините те да се адресират.
Кунева беше категорична, че парите за висше образование няма да се намаляват, даже напротив.
Самото финансиране на ВУЗ-овете вече ще става на база качество. Ще се финансират по-добре онези професионални направления в онези университети, които дават добри резултати. Оставяме на тях да преценят. Досега рейтинговата система служеше за инструмент на кандидатстващите да преценят къде да учат, сега от него е време да се възползват и университетите, каза още вицепремиерът.
Тя посочи, че в понеделник, 29 февруари, ще има работна среща с ректорите на университетите. Искам да дам отново много силен и ясен сигнал - обсъждания ще има толкова колкото е необходимо с всички, каза тя.
Финансирането на университетите ще се прави по четири критерия: оценката по програмната акредитация, комплексната оценка за научната дейност, пазарната оценка за реализацията на студентите и приоритетните специалности, обясни главният секретар на МОН Красимир Вълчев.
Финансирането на база качество ще се прави плавно, за да няма сътресения в системата, обяви вицепремиерът. По думите й се дава достатъчно автономност на университетите да изберат кои са най-добрите им специалности и да развиват тях.
Зам.министър Денков коментира, че университетите сами могат да решават дали да използват държавната си субсидия за стипендии, намаляване на таксата или за друго.
Той съобщи, че също така МОН ще изготви списък на защитените специалности - онези немасови специалности, които обаче произвеждат необходими за пазара на труда нишови професионалисти и които не могат да се преквалифицират в друга специалност. Такива са например ядрените специалисти или японистите. Техният списък ще бъде обсъден с останалите министерства и работодателите.
По думите на Денков редуцирането на някои от масовите специалности се налага и заради демографската криза. Тази година училище ще завършат 4 хиляди души по-малко. Невъзможно е бройките за приема при това положение да стоят същите, посочи той.