Стойнев: Дано с природната газ да не стане като с тока
Секция: ПОЛИТИКА
23 Февруари 2016 15:10
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Стойнев: Дано с природната газ да не стане като с тока

/КРОСС/Добрата новина от днес е, че Шел ще проучва газовото находище в Силистар. Никой не спори, че дивесификацията на газовите пътища и източници за България е важна. Ако имаме собствени находища - още по-добре. Готов съм обаче доста да споря как и кога дивесификацията ще се случи реално.

Компанията Шел ще търси и проучва между 4 и 5 години в находището „Силистар". Ако открие достатъчни количества газ ще са необходими още 10 години, за да се стигне до реалното й използване от българската икономика и домакинства. Другият световен гигант - Тотал ще направи първия си сондаж в находището „Хан Аспарух" тази година. Т.е., ако големите ни очаквания се сбъднат, чак след далечната 2030 г. реално може да имаме собствен източник на газ. Дано резултатите от „Силистар" и „Хан Аспарух" не са като тези от находището „Койнаре" край Девенци. За него през 2012 г. със същия ентусиазъм ни обещаха, че има запаси от над 5 милиарда куб. метра и природната газ от там ще се използва още във втората половина на 2013 г.

Казвам това не, за да подценявам усилия и действия, а защото в газовата ни политика трябва да сме много точни и да не я използваме за пиар.

Газовият хъб „Балкан" до момента е само проект за медийна употреба и периодично се „запълва" през медиите от най-различни източници на природен газ. Родна газ - както видяхме за такава в най-добрия случай може да говорим след 15-17 години. Азерска газ - заради войната в Сирия и напрежението в Турция, проектите TAP и TANAP ще се забавят доста, някои експерти дори смятат, че те ще отпаднат. Втечнена газ - от терминал в Егейско море, който още не е започнал да се изгражда. Руска газ - да, но правителствата след това на Пламен Орешарски, реално замразиха всякакви действия по проекта Южен поток.
Истината е че, в последните години само две правителства - тези на БСП, направиха реални стъпки за диверсификация на газовата политика. Проектът Южен поток щеше да диверсифицира маршрута и да избегнем зависимостта от украинското трасе. Споразумението, подписано по време на правителството на Орешарски за доставка на 1 милиард кубически метра азерска газ от газопровода ТAP, които не минава през България, пък щеше да осигури дивесификация на източниците.

Истинската тема, по която трябва да говорят управляващите и да поканят останалите политически сили на разговор, е какво реално да се прави в новата геополитическа ситуация, за да гарантираме интереса на държавата си. Отговорите не са безкрайно много - руската газ, която да дойде директно в България е основна опция. При положение, че си имал доставени и тръбите, и корабите, готови да строят, че си в пълна техническа готовност да започнеш проекта, е неразбираемо защо се отказваш да го защитаваш пред външни и вътрешни фактори.

За съжаление сериозен разговор за диверсификация няма. Стигаме само до официални церемонии и подписвания, резултатите от които остават в медиите. Както бе и с прословутата церемония в Министерски съвет по предоговаряне на условията по договорите с двете американски централи. Нито новите условия още са влезли в сила, а пък ако влязат в сила, цената на електроенергията няма да се промени за крайния потребител. Дано и с газа, да не стане като с тока.