Протестиращите медици от Ловеч изпратиха исканията си до омбудсмана и здравния министър
Секция: Здраве
23 Февруари 2016 15:35
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Протестиращите медици от Ловеч изпратиха исканията си до омбудсмана и здравния министър

Исканията на протестиращите медици от Ловешката болница вече са изпратени до омбудсмана и до министъра на здравеопазването. Лекарите настояват за оставка на борда на директорите. Медиците поискаха оставката и на прокуриста на лечебното заведение д-р Снежина Митова, която след вчерашния протест обяви, че ще се оттегли.

Началникът на отделението по хемодиализа доктор Пламенка Ганкова съобщи останалите искания на протестиращите медици: Огласяване на резултатите от медицинския одит, запазване дейността при разглеждане на структурните реформи в лечебното заведение.

Недоволни от тежкото финансово състояние на болницата в Ловеч, кадровите и структурните промени, медиците настояват за прокурист на лечебното заведение да бъде назначена д-р Донка Минкова до провеждане на общо събрание на акционерите: При неосъществяване на нашите искания в петдневен срок ще подадем колективни оставки и ще направим жива верига, за да не допуснем всички виновници в лицето на управляващите на болницата, които ни доведоха до този крах.

Очаква се утре прокуристът на ловешката болница д-р Снежина Митова да предложи план за преструктуриране на дейността, обяви заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков:

Тя иска по някакъв начин да преструктурира дейността на болницата, така че да стане по-ефективна. Не говорим за преструктуриране на собствеността с минимум вложени средства да има максимум ефект. Ако едно отделение е от 60 легла и стоят използвани 20, защо трябва да го има това отделение.

Д-р Пенков каза още, че в почти всички региони в България има недостиг на лекари, а в същото време болничните легла са с 10 хиляди повече от необходимото. По думите му, дисбалансът ще бъде премахнат с помощта на областните здравни карти: Здравната карта е документ, който определя бъдещето, не сегашното състояние, нито договорите с Kасата. Гарантира с 10 000 легла повече от това, което реално се е случило. Трябват ни 26 000 легла, имат дадени 35. Няма ли преобразуване? Мениджмънтът да решава, така че хората да имат полза - каза заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков.