/КРОСС/Комисията за енергийно и водно регулиране ще започне процедура за премахване на юрисконсултските такси, начислявани на клиентите на всички топлофикационните дружества при съдебен спор с тях. Това каза председателят на КЕВР Иван Иванов в рамките на дискусия за проблемите в топлоснабдяването, организирана от омбудсмана Мая Манолова.
Промяната ще стане в рамките на Общите условия на дружествата за работа с клиентите. Не може дружествата, чрез своите непоносимо големи юрисконсултски възнаграждения, да обременяват с непоносими и големи като размер такси клиентите, коментира Иванов.
Председателят на КЕВР отбеляза, че в момента се разглеждат Общите условия на "Топлофикация София", но промяната ще важи за всички останали топлофикационни дружества. Ще водим консултации с "Топлофикация София", но това е пътят, който ще се следва при промените на Общите условия, добави той.
По-рано в дискусията Иванов каза, че пряко подобно отпадане не може да се заложи в Общите условия, а трябва да се осъществи чрез промяна в наредбата за юрисконсултските възнаграждения. След като залегнат там, КЕВР може да транспонира всичко в Общите условия, поясни той.
Председателят на КЕВР посочи, че подобно решение, ще е силен аргумент за топлофикациите да търсят извънсъдебни споразумения с клиентите. Ако искат, дружествата могат да си плащат юрисконсултски услуги, но не да товарят с тях българските граждани, коментира той.
Миналата седмица омбудсманът Мая Манолова отчете, че откакто е поела поста, при нея са постъпили над 300 жалби на хората срещу топлофикациите. Най-честите оплаквания са за високи сметки на домакинствата дори когато те са се отказали да ползват топло, но им се начислява такса за сградната инсталация. По думите й също така е несправедлива и неразбираема методиката, която разпределя задълженията между съседите в етажната собственост. Оплаквания има и заради неясните фактури, стана ясно от думите на обществения защитник, която дори обяви награда за онзи, който разчете сметката си за парно.
Други проблеми са принудителните събирания на вземанията от абонатите на топлофикацията, които след като се натоварят с различни такси и разноски, увеличават дълга в пъти и се стига до случаи, при които за да се разплатят, хората продават жилищата си, обясни Манолова.