Поставят паметна плоча на спасителите на бургаските евреи
Секция: БЪЛГАРИЯ
23 Февруари 2016 16:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Поставят паметна плоча на спасителите на бургаските евреи

/КРОСС/ В Бургас ще бъде поставена паметна плоча, която ще напомня за спасителите на евреите от морския град. По този повод днес от 17 ч. в заседателната зала на Община Бургас ще се проведе обществено обсъждане, на което да бъдат чути всички гледни точки по въпроса. 

Мястото, определено за поставянето на паметната плоча, се намира в градинката пред хотел "България". Инициативата е на Центъра за еврейско-българско сътрудничество "Алеф".

"Поставянето на паметна плоча на бургаските евреи е един много важен акт, с който Бургас може да се гордее", заяви по този повод писателят Недялко Йорданов и отправи призив към своите съграждани:
"Скъпи съграждани. Макар и в момента далеч от Бургас, винаги следя всичко, което става в моя единствен, любим роден град. В последните години в него се извърши една прекрасна преоценка на миналото, появиха се книги за неговата история, за уникалната архитектура на старите му сгради и квартали, издигнаха се паметници на бележити бургазлии - поети и артисти: Георги Калоянчев, Христо Фотев, Петя Дубарова, Апостол Карамитев и дори на символа на остроумния стар Бургас Петьо Пандира. Прекрасен е паметникът на признателните арменци в най-многолюдното място на Морската градина. Бургас е дал и дава толкова много за България и не случайно има славата на най-добър град за живеене. Но моят роден град може да се гордее и с още нещо, което има не само национално, но и световно значение. Той е един от градовете на България, който не е позволил в най-страшните години на хитлеровия нацизъм да бъдат депортирани в Германия бургаските евреи. Никак не е било лесно това...Имам детски спомени от това време и познавах някои от тези хора: гневният и честен писател Петко Росен, основателят на прочутата моливна фабрика "Девеко" - Петър Велчев, който се грижеше за своите работници като негови собствени деца, аптекарят Любомир Зурков - мой приятел до смъртта си, който не успя да допише своите разкази за стария Бургас, семейство Хаджипетрови - мои съседи от детството, писателят- лекар Теодосий Болгуров... И още прочути бургазлии с определено влияние в обществото, начело с кмета Дянко Пръвчев. Прекрасно е, че подкрепяте инициативата да се постави паметна плоча за този благороден и хуманен акт на град Бургас към неговите евреи в това страшно време.

Иска ми се това да стане с нужната тържественост на избрано от вас подходящо място, което да напомня на днешните поколения за славното ни бургаско минало".