България ще си сътрудничи със Световната банка за стабилност
Секция: БЪЛГАРИЯ
23 Февруари 2016 17:14
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
България ще си сътрудничи със Световната банка за стабилност

/КРОСС/На съвместна среща днес представители на правителството и Световната банка обсъдиха новата рамка за партньорство до края на програмния период 2014-2020 г. В следващите две години сътрудничеството ще бъде насочено в помощ на стабилността във финансовия сектор, реформите в енергийния сектор, енергийната ефективност и управлението на инвестициите със структурните фондове на ЕС.

В срещата участваха заместник министър-председателят Томислав Дончев, министърът на финансите Владислав Горанов и министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова, както и вицепрезидентът на Световната банка за Европа и Централна Азия Сирил Мюлер, който представи на българската страна новия директор на Банката за операциите в Европейския съюз Аруп Банерджи.

„Доброто представяне на България в поддържането на благоразумна фискална политика позволява по-дълъг времеви хоризонт за партньорство. Новата шестгодишна рамка е достатъчно гъвкава, за да позволи отразяване на настъпилите промени и задаване на нови цели", подчерта министър Владислав Горанов, по чиято покана България е домакин на делегацията от Световната банка.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и постоянният представител на Световната банка за България Тони Томпсън подписаха Споразумение за консултантски услуги „Разработване на стратегия за финансиране, повишаване ефективността на предоставяните услуги в отрасъл ВиК и укрепване на регулаторния капацитет". Споразумението е на стойност 3 млн. лева и ще се изпълнява в следващите 28 месеца. То е финансирано по проект „Подпомагане на ефективността, управлението и институционалния капацитет в отрасъл ВиК" на Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.". Основната му цел е да се създадат условия, механизми и капацитет за цялостна оптимизация на ВиК сектора.

Сред основните дейности в Споразумението са разработване на Стратегия за финансиране на отрасъла в средносрочен и дългосрочен план с възможности за намаляване на въздействието върху цените, изготвяне на механизъм за реинвестиране на част от приходите от ВиК услуги, което е сред предварителните условия за управлението на европейските средства за периода 2014-2020 г., както и оптимизиране на капиталовите и оперативни разходи на ВиК операторите и др. По проекта ще бъде направен сравнителен анализ на ВиК операторите за подобряване на качеството на ВиК услугите и ще се укрепи капацитетът за регулиране на предоставяните ВиК услуги, включително като се разработят указания за преглед на бизнес плановете на ВиК операторите за периода 2017-2021 г. и ефективна система за мониторинг на тяхното изпълнение.