/КРОСС/На съвместна среща днес представители на правителството и Световната банка обсъдиха новата рамка за партньорство до края на програмния период 2014-2020 г. В следващите две години сътрудничеството ще бъде насочено в помощ на стабилността във финансовия сектор, реформите в енергийния сектор, енергийната ефективност и управлението на инвестициите със структурните фондове на ЕС.
В срещата участваха заместник министър-председателят Томислав Дончев, министърът на финансите Владислав Горанов и министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова, както и вицепрезидентът на Световната банка за Европа и Централна Азия Сирил Мюлер, който представи на българската страна новия директор на Банката за операциите в Европейския съюз Аруп Банерджи.
„Доброто представяне на България в поддържането на благоразумна фискална политика позволява по-дълъг времеви хоризонт за партньорство. Новата шестгодишна рамка е достатъчно гъвкава, за да позволи отразяване на настъпилите промени и задаване на нови цели", подчерта министър Владислав Горанов, по чиято покана България е домакин на делегацията от Световната банка.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и постоянният представител на Световната банка за България Тони Томпсън подписаха Споразумение за консултантски услуги „Разработване на стратегия за финансиране, повишаване ефективността на предоставяните услуги в отрасъл ВиК и укрепване на регулаторния капацитет". Споразумението е на стойност 3 млн. лева и ще се изпълнява в следващите 28 месеца. То е финансирано по проект „Подпомагане на ефективността, управлението и институционалния капацитет в отрасъл ВиК" на Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.". Основната му цел е да се създадат условия, механизми и капацитет за цялостна оптимизация на ВиК сектора.
Сред основните дейности в Споразумението са разработване на Стратегия за финансиране на отрасъла в средносрочен и дългосрочен план с възможности за намаляване на въздействието върху цените, изготвяне на механизъм за реинвестиране на част от приходите от ВиК услуги, което е сред предварителните условия за управлението на европейските средства за периода 2014-2020 г., както и оптимизиране на капиталовите и оперативни разходи на ВиК операторите и др. По проекта ще бъде направен сравнителен анализ на ВиК операторите за подобряване на качеството на ВиК услугите и ще се укрепи капацитетът за регулиране на предоставяните ВиК услуги, включително като се разработят указания за преглед на бизнес плановете на ВиК операторите за периода 2017-2021 г. и ефективна система за мониторинг на тяхното изпълнение.