/КРОСС/ Екипът на Световна банка помогна да имаме разработени генерални планове за всички 51 водни територии на територията на страната, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова при подписването на Споразумение за консултантски услуги в областта на ВиК сектора с постоянния представител на Световната банка за България Тони Томпсън, предаде Агенция „Фокус".
„Работим с помощта и експертизата на Световна банка от много години, това е едно дългогодишно традиционно партньорство във водната реформа, тъй като екипът на Световна банка в рамките на няколко споразумения направи няколко много важни неща - подкрепата за Стратегията във ВиК сектора, подкрепата за дефинирането на плана за действие за реализацията на реформата и най-важната стъпка - имаме разработени генерални планове за всички 51 водни територии на територията на страната", заяви Павлова. По думите й, това е нещо, изключително важно, което съгласно нашето законодателство изпълва изцяло трите стълба на реформата, през които трябваше да минем и те са приключили. „Допълнителният, четвърти стълб на реформата е допълнителната условност към България с цел усвояване на европейското финансиране и това е окрупняването на ВиК дружествата в 28-те области и окрупнени водни територии и отделните условности, разработвайки допълнителните механизми - държавни помощи, механизмите, свързани с инвестициите и по-доброто финансиране, които ни остават за целите на европейското финансиране", посочи тя. „Това са области, в които имаме нужда от подкрепа, изграждане и капацитет и екип от професионалисти да дойде да разработи заедно с нас тези важни стратегически документи, за да можем да отговорим на тези условности и за да можем да отпушим европейското финансиране - тези 2 млрд. по ОП „Околна среда" за инвестиции в големите агломерации над 10 хил. еквивалент жители за доизграждане на пречиствателни станции, интегрирани водни проекти, за да можем с това да изпълним ангажиментите, които имаме в това законодателство", обясни министърът.
„Проблемите, които срещаме извън въпросите, които касаят този консултантски договор, са по-скоро въпроси, свързани с това как по-добре и ефективно да инвестираме и осигуряването на финансовите механизми", заяви Павлова. „Ясно е, че наличните европейски фондове, допълнени с държавния бюджет и собствените средства на дружествата са крайно недостатъчни. Стратегията, разработена с помощта на Световна банка, казва, че в дългосрочен план от 10 години ние трябва да инвестираме 10 млрд., ако искаме да имаме една наистина изцяло завършена добра система, една добра водна инфраструктура за управление, предоставяне и пречистване на водите. Една голяма част от този ресурс е ресурс, който търси, за да го инвестираме по-добре и по-правилно. Това е усилието, което заедно ще решим, надявам се, като предизвикателство и механизми", каза още министърът.