Л. Дацов: Силното оръжие при казуса "КТБ" е информацията, но не трябва да е публична
Секция: ИКОНОМИКА
24 Февруари 2016 09:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Л. Дацов: Силното оръжие при казуса "КТБ" е информацията, но не трябва да е публична

/КРОСС/ Силното оръжие в случая с "КТБ" е информацията, но е по-добре тя да не бъде публична, защото не върши никаква работа. Това мнение изрази Любомир Дацов от Фискалния съвет, икономист и бивш заместник-министър на финансите "Денят ON AIR" във вторник. 

"Съгласен съм, че общественият интерес трябва да бъде защитен и да бъдат задоволени с някои информации. Ако нещо трябваше да публикува - това задължително беше този списък с политици и хора, овластени, които имат необезпечени кредити в тази банка. Публикуването на цялостния доклад, включително и на предоставянето му в парламента, независимо, че е ограничен създава проблем", смята Дацов.

Докладът на AlixPartners Services UK LLP трябва да се ползва от отговорните лица, за да се съберат вземанията, посочи експертът.

Проблем е, че продължаваме да гледаме на казуса "КТБ" като на една дъвка, която служи за едни или други политически интереси, добави Дацов.

По повод сигурността в банковата система експертът припомни, че новото ръководство на БНБ изцяло е преструктурирало дирекциите, а процедурите са променени. Той смята, че БНБ "е най-нормалната институция в държавата. Те правят това, което трябва".

"За мен по-голяма сигурност минава не по пътя за кандидатстване в Банковия съюз, а пътят минава през влизане в Еврозоната. Всички тези предварителни действия имат една цена, която трябва да се плати. За специалистите е ясно, че това струва няколко милиарда. Но другото по-важно нещо, че нито членство в Банковия съюз, нито членство в Еврозоната от страна ЕЦБ няма да гарантира чисто криминалната страна на тази история", заяви Дацов.

"Всяка от институциите в България гледа собственото си дворче и няма синхрон между тях. Това е нещо като домашно, което трябва да направим", препоръча Дацов.