Ч. Георгиев: Чрез промените в Изборния кодекс процесът да стане по-честен и демократичен
Секция: ПОЛИТИКА
24 Февруари 2016 10:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ч. Георгиев: Чрез промените в Изборния кодекс процесът да стане по-честен и демократичен

/КРОСС/„БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ внесе в деловодството на НС собствен проект за промени в Изборния кодекс". Това заяви народният представител от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Чавдар Георгиев в сутрешния блок на БНТ. Той посочи, че целта е изборният процес да стане по-честен и демократичен и припомни, че последните избори, организирани от управляващото мнозинство, са били изключително порочни. „Промените, които ние предлагаме са свързани с това максимално да се ограничат възможните манипулации. Предлагаме образователен ценз за участниците в изборния процес - основно образование за членовете на СИК и средно за ръководствата им, чисто съдебно минало за членовете на комисии, наблюдатели, представители на партии и застъпници", обясни народният представител. Като още една идея Георгиев посочи и ясен регламент как да се попълват протоколите. Той поиска и да отпадне вторият оригинален протокол, който е напълно излишен, според него. Сред предложенията на левицата са също: как да става поправката на евентуална грешка при попълване на данни и какъв да бъде начинът за обжалване.

„Оставаме категорични и с непроменена позиция по отношение на електронното гласуване по интернет. То е противоконституционно, за което се произнесе и нашият съд. Не виждам защо колеги се опитват да го въвеждат, когато този начин не гарантира доброволността и тайната на вота", коментира депутатът от левицата и допълни, че затова има избирателни секции.

„Фарсът КТБ продължава. Не разбирам защо това, което е възможно да се публикува сега, не му се дава публичност, като доклада на БНБ", каза още Чавдар Георгиев. Той обясни, че близо 3 месеца е имало инспектори, които са завършили своята работа с доклад, но никой не е поискал тяхната работа да бъде отчетена и да се види какво са констатирали те. „И десет международни разследвания да направим, няма значение, ако няма воля да се стигне докрай в това да се види как една банка е била източвана и след това са замитани следите. Ще поставим ли въпроса за предишното ръководство на БНБ?", попита Георгиев.