/КРОСС/ В момента, в който подмените образите и започнете да мислите с образите на своя потенциален геополитически противник, вие сте загубили битката. Другото е въпрос само на технологии. В България и в Съветския съюз това стана отгоре надолу - в лицето на управляващата номенклатура, коментира пред БНР доц. Иво Христов.
Той припомни китайска поговорка, според която образоването на децата в едно общество е начин то да бъде покорено и каза: Западът e спечелил Студената война именно благодарение на ерозията на образите.
Ако искате да дадете реална битка и да устоите своя суверенитет и оттам алтернативност, вие трябва да имате собствена картина на света, обобщи Христов. С тази картина на света, със своите разбирания за този свят, интерпретациите, ти имаш шансове да имаш и собствен реален свят, в противен случай ще живееш в друга, чужда игра, каза още Христов.
Той нарече създаването на комисия в НС, която да проверява за неправомерна намеса на Русия и Турция във вътрешните работи на България буря в чаша вода и елемент от т. нар. "хибридна война", в която се търсят агенти рубладжии и "пета колона".
Все пак ние нямаме 1 000 000 руснаци, живеещи в България, та да привиждаме в тях пета колона на Кремъл с всички идващи от това последици, но имаме 1 000 000 турци или мюсюлмани, които волно или неволно се влияят от влиянието на съседна Турция - те имат там свои роднини, свои връзки, свой бизнес, ако щете. На второ място, ние имаме една политическа сила в лицето на ДПС, която успяваше криво-ляво да контролира тази група в рамките на последните 20 - 25 години, коментира доц. Христов.
Турция вече е излязла извън контрола включително на НАТО-вските структури, изтъкна той и допълни, че за американско влияние у нас не се говори, защото „в къщата на обесения не се говори за въже", твърди той.
България влиза отново в окото на голямата геополитика. Ще влезем не благодарение, а въпреки нас. И тогава всички тези съшити с бели конци институционални, политически и всякакви други механизми, които изграждат българското статукво в последните 20-25 години, ще се разпаднат. Поради тази причина наблюдаваме последните издихания на българския постпреходен модел, каза още доц. Иво Христов.
Той не прогнозира какво ще измести този модел, тъй като това зависи от виталността на обществото. Вътрешният политически живот у нас все още се структурира не по вътрешни фактори, а по външни, изтъкна ученият и направи аналогия с делението на русофили и русофоби след Освобождението. Това показва, че липсват вътрешни структуроопределящи линии, поясни Иво Христов.