Неков: Опазването на културното наследство трябва да залегне в политическия дневен ред
Секция: ПОЛИТИКА
24 Февруари 2016 16:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Неков: Опазването на културното наследство трябва да залегне в политическия дневен ред

/КРОСС/„Опазването на културното наследство трябва да залегне в политическия дневен ред". Това заяви евродепутатът от ПЕС/БСП Момчил Неков на организираната от него кръгла маса в ЕП на тема „Съвременно културно наследство в риск". Той продължи, че политиките в областта на културата са преди всичко отговорност на националните правителства, но ЕС има за задача да допълва и подкрепя действията на държавите-членки в сферата на опазването и закрилата на културното наследство. Евртодепутатът обясни, че тази подкрепа се осигурява чрез европейско финансиране за културно наследство, но за съжаление, информацията за него е твърде разпокъсана. В тази връзка Неков добави, че един от първите доклади, гласувани в комисията по култура, на която и той е член, отчита именно тези проблеми и предлага решения за преодоляването им. „В приетата резолюция настояваме за две основни неща. Първото е създаването на единен портал на ЕС, посветен на културното наследство, който да синтезира информация от всички програми на ЕС за финансиране в тази област. Второто е обявяването на Европейска година, посветена на културното наследство през 2018 г.", посочи евродепутатът. Той изрази надежда, че тази инициатива ще даде положителен тласък на сектора и ще разкрие неговия икономически потенциал.

Момчил Неков заяви, че отвъд тези усилия, грижата за културното наследство остава на заден план, а финансовата и икономическата криза е принудила редица държави-членки да орежат средствата за опазването му. „Що се отнася до европейската публична политика, нещата стоят по сходен начин. Нито стратегията "Европа 2020", нито плана за инвестиции в Европа, или така наречения план "Юнкер", не посочват културата като приоритет, да не говорим за културно наследство", каза още евродепутатът. Според него е време да започнем да променяме тези негативни тенденции. „От една страна, то е част от нашата идентичност, европейска, регионална и национална и ние имаме задължението да го съхраним, опазим и предадем на идните поколения. От друга страна, нашето наследство представлява стратегически ресурс за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж", аргументира се Неков.

Дискусията бе фокусира върху рисковете пред съвременното културно наследство и каква е неговата културна стойност, с какъв потенциал разполага и какви са предизвикателствата пред опазването му. Специално внимание бе обърнато на ролята на социалистическото културно наследство в пост- социалистическите държави, като в дискусията млади архитекти представиха своята визия за това как можем да освободим социалистическите паметници на културата от политическото напрежение, което ги обгражда и да им вдъхнем нов живот.