/КРОСС/ Да има или да няма задължителна казарма за младежите в България? Този въпрос за пореден път гръмна в публичното пространство, след като лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов поиска задължителна казарма от 6 месеца и военно обучение. Според съмишленици на идеята връщането на казармата е неизбежно.
Същевременно идват въпросите - готова ли е България да изхранва хиляди момчета, които ще преминат през казармата, ако стане задължителна, има ли ресурс да ги подготви в модерните военни стандарти, които изисква членството ни в НАТО.
Задължителната казарма беше отменена в България на 1 януари 2008 г.
Вчера министърът на отбраната Николай Ненчев опроверга твърденията за мобилизация на лица между 18 и 33 години. Той обясни, че става въпрос за промени в Закона за отбраната и въоръжените сили, който предвижда резерва да бъде попълнен под една или друга форма. Ненчев подчерта, че Българската армия набира резервисти на доброволен принцип и организира съответните обучения.
Правим един регистър на всички младежи, необходими в случай на война или конкретно напрежение , обясни той.
В студиото на Нова телевизия тази сутрин доц. Милен Михов от ПФ цитира данни от социологическо проучване, които показват обществена подкрепа на идеята за задължително военна подготовка.
Независимият депутат Велизар Енчев обаче се съмнява в истинността на проучването.
За това първо, трябва да има референдум, второ - трябва да има пари. Къде е този финансов ресурс? - попита Енчев.
Този въпрос има отговор, каза доц. Михов.
Той даде пример с Швейцария, която има голяма армия и добра военна подготовка.
Швейцария има задължителна военна служба, която харчи от своя бюджет за отбрана 1,2%. Швейцария е модел на масово опълчение, на кадрова военна служба, на професионална армия на високотехнологични подови войски, на военно обучение, каза той.
Това Велизар Енчев прие като контрааргумент, тъй като България е далеч от стандарта на Швейцария. Според него парите е по-добре да отидат за охрана на границите ни, за развитие на ракетните ни войски и за самостоятелна охрана на въздушното ни пространство.
Това, което предлага г-н Михов - може би на един по-късен етап, добави Енчев.
Депутатът предложи задължителна военна подготовка за младежите, не за девойките, 6 месеца, с възможност за доброволно служене допълнително, и полагане на клетва. Идеята си той смята да формулира в закон.