Русия използва в Сирия най-съвършения си разузнавателен самолет Ту-214Р
Секция: Русия
25 Февруари 2016 11:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Русия използва в Сирия най-съвършения си разузнавателен самолет Ту-214Р

/КРОСС/ Появата на най-новия руски разузнавателен самолет в разгара на военния конфликт в Сирия не е случайност. За руското военно ръководство е изключително важно да притежава вярна разузнавателна информация, за да си изясни ситуацията на турско-сирийската граница: има ли достоверни факти за военните приготовления на Турция за сухоземна операция в Сирия, как протича прегрупирането на турските въоръжени сили.

На 3 февруари Турция не разреши на Русия да проведе наблюдателен полет над нейна територия в рамките на договора за „Открито небе“. В отговор на това Русия подготви „тежката си артилерия“ – разузнавателния самолет Ту-214Р, способен да води комплексно разузнаване, без да пресича турско-сирийската граница. За разлика от самолета Ту-214ОН, създаден специално за инспекционни полети в рамките на договора за „Открито небе“ и който носи на борда си само фотоапаратура, Ту-214Р притежава едва ли не супер способности за събиране на разузнавателни данни.

Истински разузнавач

Обединената приборостроителна корпорация (ОАК), произвеждаща Ту-214Р, не разкри пред „Руски дневник“ неговите тактико-технически характеристики, като се оправда с повишения режим на секретност на самолета, но „Руски дневник“ успя да разбере някои подробности от годишния отчет на Радиоконцерна „Вега“ (поделение на ОАК) за 2014 г.

Ту-214Р се отличава от „гражданските“ си събратя с характерни „издатини“ под предната част на фюзелажа и опашката и с капките на обтекателите отстрани на корпуса, в които са разположени мощни радиолокатори с фазирани антенни решетки за кръгово и странично наблюдение.

Именно тези РЛС, част от многочестотния радиотехнически комплекс МРК-411, са очите и ушите на самолета: операторите получават информацията в активен и пасивен (без да разкриват местоположението си) режим, а също така могат да прехващат радио разговорите на противника.

Главната особеност на локаторите на Ту-214Р се състои в способността им да водят така наречената „подповърхностна радиолокация“. С други думи, самолетът „вижда“ през повърхността. От Ту-214Р не могат да се скрият каквито и да било обекти – заринати под земята, затрупани със сняг, пясък, покрити с дървесина. Той прави тяхна радиолокационна „снимка“ и веднага предава информацията до командния пункт.

Радиотехническият комплекс се допълва от оптико-електронната система с висока резолюция (ОЕСВР) „Фракция“, благодарение на която екипажът на Ту-214Р получава в реално време и с висока точност картина на местността във видимия и в инфрачервения диапазони.

Преди да се озоват в сърцето на военния конфликт в Близкия Изток, самолетите Ту-214Р (съгласно регистъра, Русия притежава два такива) не на шега притесниха японската ПВО, която в средата на декември засече един от разузнавачите над неутрални води в Японско море. През лятото 2015 г. вторият Ту-214Р кръжеше по протежение на украинската граница. Именно той сега подсигурява с разузнавателна информация руското военно командване.

Проточилото се изграждане

Дълго време Ту-214Р се намираше в заводските цехове и бе предмет на редица съдебни спорове между Министерството на отбраната и завода-производител, заради многократното отлагане на сроковете за завършване на самолета.

Конфликтът в Сирия сложи край на това проточило се изграждане и ускори довършването на супершпионите. Най-вероятно, причините за забавянето се коренят не само постоянните промени в конструкторската документация, но и в необходимостта бордовата система за разузнаване на самолета да „поумнее“, защото с характеристиките си тя не удовлетворяваше напълно военните.

В годишния отчет на Радиоконцерна „Вега“ се съобщава, че тактико-техническите характеристики на многофункционалният радиотехнически комплекс са били подобрени с цел по-ефективното разкриване на скрити обекти, а също така е била създадена база от радиолокационни изображения и специален алгоритъм за обработка и дешифриране на данните направо на борда на самолета.

Притежаващ толкова мощно оборудване, Ту-214Р ще изпълнява задачите си съвместно с другите разузнавателни самолети на руските ВКС в Сирия: Ил-20 и А-50. Благодарение на Ту-214Р, руското военно ръководство ще получава своевременно данните от комплексното разузнаване в региона, независимо от „затвореното небе“ на Турция.

Източник: “Руски дневник”