/КРОСС/Арогантно е народни представители дори само да флиртуват с мисълта, че не трябва или не можем да въведем електронното гласуване в България, след като на референдума близо 2 млн. човека казаха „Да" на електронния вот. Това каза в предаването "Резонанс" по Евроком народният представител от ДБГ (РБ) Антони Тренчев.
За мен въпросът не е дали трябва да въведем електронно дистанционно гласуване или не, а кога ще го направим. Нашата амбиция е да се случи максимум до 2-3 години - това е възможно съгласно технологичните срокове. Над 3 милиона българи живеят извън границите на България и имат конституционното право да гласуват, а в чужбина има малко секции, чака се с часове пред тях, често се налага да се пропътуват стотици километри, за да могат да гласуват хората, каза още Тренчев.
При тези обстоятелства и най-върлите привърженици на демокрацията биха били отблъснати от изборния процес и затова е важно да върнем обратно хората, които са изолирани от изборния процес, каза той.
Тренчев обясни, че според закона за електронната идентификация, по който предстои гласуване на второ четене, се предвижда от 2017 година да влязат в сила новите лични карти, които съдържат електронен идентификатор. Той ни осигурява достъп до редица административни услуги, включително и до възможността да гласуваме дистанционно по електронен път, подчерта реформаторът. От 2017 година българските консулства и посолства в чужбина ще имат право да издават такива лични документи, така че да се придобиват, без да се налага хората да се прибират до България, заяви още Тренчев.
На въпрос за сигурността на електронното гласуване, депутатът каза, че то ще се осъществява между 4 и 7 дни, като ще свършва 4 дни преди традиционното хартиено гласуване. Това е времеви прозорец, в който всеки гражданин ще има възможност да гласува дистанционно, както и да променя вота си, като единственото, което ще е видимо, е, че сте гласували, но не и как. Той подчерта, че е важно да се направи разграничението между това, че някой е гласувал и това как е гласувал. Това са две различни неща, които са разделени и криптирани отделно, за да се пази тайната на вота, каза още Тренчев. Той подчерта, че новите лични карти, с които ще се осъществява достъпа до е-гласуването, гарантират най-високи гаранции за сигурност, според общите стандарти за ЕС.
Предвидени са и мерки за преодоляване на контролирания вот. Ако работодателят ви дойде и ви упражни натиск да гласувате по определен начин, вие ще имате възможност да си смените вота, обясни Тренчев. Ако го направи в последния ден, всеки ще има възможност в деня на изборите да отиде до изборната секция, да гласува по традиционния начин и така да отмени електронния си глас, даден под натиск, каза още той.
Тренчев поясни, че ключовете за отваряне на резултатите от електронния вот ще бъдат в 6 - 7 длъжностни лица. Предвижда се това да бъдат членовете на ЦИК и вероятно служител от ДАНС, който е независим. Тези хора ще могат да отворят резултатите, само когато заедно въведат своите ключове за системата. Ако се направи опит за предварително отваряне на резултатите от някого, това ще остави следа в софтуера, добави Тренчев и каза, че кодът ще бъде от отворен тип и всеки гражданин ще може да види, че е имало опит за манипулация.
Той подчерта, че инфраструктурата, която предстои да бъде изградена, ще се използва за редица избори и референдуми и в този смисъл не би трябвало да се спекулира с цената на провеждането на честни избори.