/КРОСС/ „По начина, по който действат премиерът и част от министрите, се поставя под съмнение един от конституционните принципи на държавата - върховенството на закона". Това заяви в ефира на радио К2 народният представител от ПГ на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Таско Ерменков. Той подчерта, че министър Москов е обяснявал, че това е целесъобразното решение при вноса на ваксините. Депутатът допълни, че премиерът е представил нерегламентирания законово начин на спиране на няколко обществени поръчки като най-целесъобразното решение, взето поради възникнали съмнения. „Когато в една държава правителството започне да работи по целесъобразност, а не според закона, няма защо да се учудваме, че обикновеният гражданин също действа по целесъобразност на своите интереси, а не според закона", каза още социалистът.
Ерменков бе категоричен, че при всички положения не премиерът е този, който ще определя дали е проведена законно една процедура за обществени поръчки или не. Това се определя по съответния ред от КЗК и ВАС. „Ако премиерът има съмнения, той би могъл да съобщи на тези органи и те да ги разгледат", заяви народният представител. Той изрази съмнение, че случващото се в момента е само за вдигане цената на спрените поръчки.
Социалистът заяви, че левицата не спира да следи действията на управляващите и да реагира остро. Подчерта, че тези действия на БСП дават резултати, даде за пример с вота на недоверие в сферата на здравеопазване и факта, че ВАС е отменил здравната карта, планирана от министъра. По думите му и други наредби ще бъдат отложени и спрени. „Ще има и други подобни действия спрямо министри, които не си вършат работата", заяви той.
„Настоящият избирателен кодекс има своите проблеми, иначе нямаше да има толкова невалидни бюлетини и оспорвания на резултата", заяви Ерменков. Той обясни, че в Сливен съдът е допуснал ръчно броене и на гласовете за кмет и на тези за общински съветници. Според него това е знак, че и съдът е приел, че има някои неблагополучия в начина на провеждане на изборите. „Избирателният кодекс има нужда от ремонт. Най-важното е този ремонт да доведе до намаляване на технологията и увеличаване на безпристрастността и обективността при едно гласуване", заяви народният представител.
На въпрос за електронното гласуване Ерменков отговори, че то в момента не дава достатъчно гаранции както за самоличността на гласуващия, така и за тайната на подадения глас. По думите му има възможности за вмешателство, хакерски атаки и манипулиране на резултата. „Електронното гласуване не е панацея за честни избори, напротив - ще се увеличат възможностите за манипулация на избори и купуване на гласове", заключи Таско Ерменков.