/КРОСС/ Депутатът Г. Кадиев днес отново ни държи в течение колко народни избраници са прочели доклада за КТБ.
„Сухата статистика:
Към момента 8 депутати са чели доклада за КТБ.
От тях само двама са от бюджетна комисия.
От 4 парламентарни групи не го е чел нито един депутат.
Иначе всички разбират от КТБ."
И следват злобни коментари относно нивото на знанията на нашите депутати по английски език. Наистина смущаващо. Но още по-смущаващо е друго изявление на г-н Кадиев:
Докладът от международното разследване на активите на КТБ, изготвен от AlixPartners, е чисто счетоводен, не навлиза в голяма дълбочина и в него не се говори нито за офшорни сметки, нито за политици. По думите на г-н Георги Кадиев докладът прилича на одит, какъвто би могла да направи почти всяка средностатистическа счетоводна компания. В 560 страници са описани компании, получили кредити от банката, техните собственици, обезпеченията, прогноза на какво може да бъде събрано и препоръки как да бъде събрано, обясни той пред бТВ.
„Аз не видях нито едно име на политик, видях имена на публични фигури, които не са политици, но са били собственици на фирми, които са взели кредити", посочи още депутатът. По думите му за офшорките, през които са изчезнали милиони, информация няма. Според него въпросът сега е да се разсекрети и заданието, по което AlixPartners са работили - дали умишлено то не е било лимитирано.
Ако наистина докладът е струвал на държавата 22 милиона, това си е чист обир, смята Кадиев.
От 22 млн. не се намериха малко пари за превод?
Този доклад е прекалено важен,за да бъде използван като тест за знанията по английски на народните представители. Не всички от тях, слава богу, са имали възможността да завършат Харвард. И това не е изискване, за да представляваш българските граждани в НС. Поне засега. Тежко ни, ако стане. Нито е повод да се правиш на едноок сред слепите. Защото самият Кадиев казва, че трябва нов одит - от този, той не е разбрал нищо важно.
Става дума за друго - защо и по какви причини българската държава в лицета на Министерство на финансите и Народното събрание прие документа на избраната фирма на английски език? За по-голямо забавление, за повече и различни интерпретации? Докладът е достояние само на народните представители, на английски език, очакваме хиляди грешки в превода, докато не стане: един депутат пък каза, че онзи нещо не е разбрал, защото той учил английски във Видин, а другият в Принстън.
И 4 те млрд и дадените от вас 22 млн. ги плащаме всички ние. Затова поне искаме да се чувстваме поръчители на този доклад. Заслужаваме поне този "жест" - експертната ви оценка да бъде внесена в българските институции на български език.
Докато ние самите не уважаме себе си и собствените си държава, никой няма да уважава нас. „Аликс партнърс" следващия път може да ни даде доклада на латвийски. За 22 млн. и да ни гледа сеира.