Ремонтират Паметника Шипка и бронзовия лъв
Секция: БЪЛГАРИЯ
26 Февруари 2016 10:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ремонтират Паметника Шипка и бронзовия лъв

/КРОСС/Паметникът на свободата Шипка ще бъде ремонтиран. За целта той ще бъде заснет с дрон, съобщи директорът на музея „Шипка-Бузлуджа" д-р по история Чавдар Ангелов.

Последният ремонт на Шипка е правен през 80-те години на миналия век.

Бронзовият лъв на паметника трябва да бъде ремонтиран. Бронзовият лъв на 31- метровия Паметник на свободата е дълъг 8 метра и висок 4 метра. Изработен е от 28 бронзови черупки, с общо тегло 28 тона.

Заснeмането с дрон е с цел да бъдат улеснени експертите, които изготвят техническата документацията за нужните ремонтни и консервационни дейности.

Очаква се и тази година на връх Шипка да се съберат хиляди за националния празник на България 3 март. 

Изложби, лекции и беседи с ученици предвижда програмата на НПМ „Шипка - Бузлуджа".

Първото от събитията е на 29 февруари, когато във витрината на Информационния център в Казанлък ще бъде открита изложба „Моят идеал - свободна България", с експонати от фонда на музея. Изложбата е посветена на граф Игнатиев.

На 3 март в Паметника на свободата на връх Шипка ще бъде открита изложбата „Войната през погледа на военните кореспонденти" с експонати от фондовете на ИМ „ Искра".

На 2 март в Мултимедийната зала на Историческия музей проф. д.и.н. Вера Бонева ще изнесе лекция на тема „Санстефанска България: исторически граници на не/възможното".

Проф. Бонева е преподавател по „История на България „ и „Музеология" в Университета по библиотекознание и информационни технологии, автор е на 12 книги по теми, свързани с Българското Възраждане, историята на музейното дело, мястото на музеите в съвременното общество, културната история на нацията през XIX и XX век, както и на над 120 статии, свързани с тези въпроси.

Лекцията ще представи накратко обстоятелствата около подписване на Санстефанския договор от 3 март 1878г. подписан между Русия и Османската империя като основа на преговорите за приключване на Руско - Турската война от 1877/78г. „Акцентът са териториалните граници и държавно-правният статут на Княжество България, както и ролята на този ключов международноправен акт за промяна статуквото на Балканите след успешната за Русия и освободителната за България война". Ще бъдат направени сравнения с други два аналогични документа - Ферманът за учредяване на Българската екзархия от 1870г. и Берлинският договор от 1878г.

Събитието е съвместно с ИМ „Искра" и Института по приложна музеология.

Като част от програмата по повод Трети март специалисти от НПМ „Шипка - Бузлуджа" ще изнесат на 1 март в ПГ по транспорт и транспортен мениджмънт в Казанлък, беседа на тема „Освобождението на България и българският национален въпрос".

В началото на месец март НПМ „Шипка - Бузлуджа" ще обяви и статута на национален фотоконкурс за професионалисти и любители „И днес йощ Балкана". Музейни специалисти ще участват със свои материали в юбилейното електронно издание Младежка историческа общност „ Алманах - списание за хуманитарни науки".

На 3 март посещенията в Паметника на свободата ще бъдат безплатни. Свързан със събитията на Шипка, но в по - далечна перспектива е националният фотоконкурс „И днес йощ Балкана", който до края на месец февруари ще бъде обявен от НПМ „Шипка - Бузлуджа". Директорът на НПМ „Шипка - Бузлуджа" Чавдар Ангелов обяви още, че по традиция посещенията в Паметника на свободата на връх Шипка ще бъдат безплатни.