/КРОСС/Паметникът на свободата Шипка ще бъде ремонтиран. За целта той ще бъде заснет с дрон, съобщи директорът на музея „Шипка-Бузлуджа" д-р по история Чавдар Ангелов.
Последният ремонт на Шипка е правен през 80-те години на миналия век.
Бронзовият лъв на паметника трябва да бъде ремонтиран. Бронзовият лъв на 31- метровия Паметник на свободата е дълъг 8 метра и висок 4 метра. Изработен е от 28 бронзови черупки, с общо тегло 28 тона.
Заснeмането с дрон е с цел да бъдат улеснени експертите, които изготвят техническата документацията за нужните ремонтни и консервационни дейности.
Очаква се и тази година на връх Шипка да се съберат хиляди за националния празник на България 3 март.
Изложби, лекции и беседи с ученици предвижда програмата на НПМ „Шипка - Бузлуджа".
Първото от събитията е на 29 февруари, когато във витрината на Информационния център в Казанлък ще бъде открита изложба „Моят идеал - свободна България", с експонати от фонда на музея. Изложбата е посветена на граф Игнатиев.
На 3 март в Паметника на свободата на връх Шипка ще бъде открита изложбата „Войната през погледа на военните кореспонденти" с експонати от фондовете на ИМ „ Искра".
На 2 март в Мултимедийната зала на Историческия музей проф. д.и.н. Вера Бонева ще изнесе лекция на тема „Санстефанска България: исторически граници на не/възможното".
Проф. Бонева е преподавател по „История на България „ и „Музеология" в Университета по библиотекознание и информационни технологии, автор е на 12 книги по теми, свързани с Българското Възраждане, историята на музейното дело, мястото на музеите в съвременното общество, културната история на нацията през XIX и XX век, както и на над 120 статии, свързани с тези въпроси.
Лекцията ще представи накратко обстоятелствата около подписване на Санстефанския договор от 3 март 1878г. подписан между Русия и Османската империя като основа на преговорите за приключване на Руско - Турската война от 1877/78г. „Акцентът са териториалните граници и държавно-правният статут на Княжество България, както и ролята на този ключов международноправен акт за промяна статуквото на Балканите след успешната за Русия и освободителната за България война". Ще бъдат направени сравнения с други два аналогични документа - Ферманът за учредяване на Българската екзархия от 1870г. и Берлинският договор от 1878г.
Събитието е съвместно с ИМ „Искра" и Института по приложна музеология.
Като част от програмата по повод Трети март специалисти от НПМ „Шипка - Бузлуджа" ще изнесат на 1 март в ПГ по транспорт и транспортен мениджмънт в Казанлък, беседа на тема „Освобождението на България и българският национален въпрос".
В началото на месец март НПМ „Шипка - Бузлуджа" ще обяви и статута на национален фотоконкурс за професионалисти и любители „И днес йощ Балкана". Музейни специалисти ще участват със свои материали в юбилейното електронно издание Младежка историческа общност „ Алманах - списание за хуманитарни науки".
На 3 март посещенията в Паметника на свободата ще бъдат безплатни. Свързан със събитията на Шипка, но в по - далечна перспектива е националният фотоконкурс „И днес йощ Балкана", който до края на месец февруари ще бъде обявен от НПМ „Шипка - Бузлуджа". Директорът на НПМ „Шипка - Бузлуджа" Чавдар Ангелов обяви още, че по традиция посещенията в Паметника на свободата на връх Шипка ще бъдат безплатни.