Кръстоска между слива и кайсия взе награда за иновация на „Агра 2016“
Секция: Наука
26 Февруари 2016 10:53
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Кръстоска между слива и кайсия взе награда за иновация на „Агра 2016“

/КРОСС/ Необичайна кръстоска между слива и кайсия е сред победителите в Конкурса за иновации на Международната селскостопанска изложба „Агра 2016" в Пловдив. В състезанието се конкурираха 35 изделия на 30 фирми и научни институти, а до финала стигнаха само девет. Те получиха наградите си на специална церемония в парк-хотел „Санкт Петербург" на 25 февруари. Надпреварата се провежда за осми път по инициатива на Международен панаир Пловдив и с подкрепата на Министерството на земеделието и храните. 

Българският сливово-кайсиев сорт „Стъндесто" стана призьор в категория „Сортови семена и посадъчен материал". Първите фиданки от него са засадени през 2015 г., но повече от четвърт век е продължило кръстосването между слива и кайсия, докато се стигне до хибрида, представляващ световна новост. Той е дело на Института по овощарство в Пловдив.

Друга иновация на световно ниво, създадена от български учени, също е отличена в конкурса. Това е средството за възстановяване на ерозирали терени, свлачища и депа за отпадъци на Института по почвознаниe, агротехнологии и защита на растенията "Никола Пушкаров". Разработката бе призната за най-добра в категория „Технологии за растениевъдството". В „Машини и инвентар за растениевъдството" най-висок резултат има дъмпер „Мадара", серия М 21 - ремарке за насипни товари на компания „Мадара".

Фаворит в раздел „Машини и инсталации в животновъдството" стана уредът за улавяне на пчели майки, изобретен от Института по животновъдни науки в Костинброд и обявен като световна новост. А в категория „Технологии за животновъдството" победител е методът за отглеждане на единствената месодайна порода кози - „Боер", представен от фирма „Агро Юстина".

Два продукта са оценени най-високо в категория „Торове и препарати за селското стопанство": течният биостимулатор „Амино Експерт Импулс", произвеждан от българската фирма „Екофол", и технология „Капрено" на германската компания „Байер", представена от „Байер България". В раздел „Животновъдство" надпреварата спечели витаминно-минералната смес „Лизалик", направена по собствено ноу-хау на „Бонмикс", България.

Още един нов сорт стигна до финала. Това е обикновената зимна пшеница „Гизда", създаден от Института по растителни генетични ресурси „Константин Малков" - Садово.

Председател на комисията бе заместник-министърът на земеделието доц. д-р Цветан Димитров, а в нея влизаха представители на Държавната комисия за метрологичен и технически надзор, Селскостопанската академия, браншови сдружения и три университета.

Претендентите в Конкурса за иновации са сред изложителите в Международната селскостопанска изложба „Агра 2016", на която се представят над 440 фирми от 23 държави. Тя се провежда в Международен панаир Пловдив и ще продължи до 28 февруари.

На снимката: Специалисти разглеждат и снимат макет на модерно оборудвана кравеферма - експонат на Международната селскостопанска изложба „Агра 2016" в Пловдив. Тя привлича хиляди посетители с новостите, които показва.