Ципрас убеди гръцките фермери да прекратят блокадата
Секция: СВЯТ
27 Февруари 2016 18:11
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ципрас убеди гръцките фермери да прекратят блокадата

/КРОСС/ Хиляди гръцки фермери започнаха да напускат барикадите, с които през последните седмици бяха препречили пътища и границата с България, съобщи вестник „Катимерини". Това изглежда е краят на най-напрегнатата част от протестите им срещу предложените данъчни и пенсионни реформи в страната.
Фермерите изтеглят тракторите си, след като премиерът Алексис Ципрас проведе през седмицата разговори с техни представители и обеща да внесе подобрения в плана, подготвен от правителството.
„Разочаровани сме от резултата от срещите с министър-председателя, но се оттегляме с високо вдигнати чела и ясно послание, че борбата не е приключила", казва Никос Волкос, ръководител на блокадата на магистрала „Егнатия" в Северна Гърция. „Ще останем в готовност", цитира думите му агенция АНА-МПА.
Някои негови съратници изляха гнева си в събота срещу управляващата партия СИРИЗА. Офисът в Игуменица на депутата Мариос Кацис бе засипан с домати и яйца, а в Драма имаше протести и пред офиса на неговия колега Христос Гондиас.
Тези дни Гърция се превърна в един огромен лагер, в който по улиците има само имигранти и фермери, отчаяние и „безкомпромисна войнственост", коментира събитията Мария Коцунаки от страниците на изданието, цитирана от „Дневник".
„Какво означава, когато фермерите ни казват, че не знаят кога ще се откажат от кампанията си и ще освободят пътищата в страната, както и че всичко е възможно? Какъв е смисълът на това да разхвърлят продукцията си, да веят гръцки знамена и да паркират тракторите си пред сградите на министерствата? Какво искат да кажат, когато заплашват да вкарат битката си в градовете? Всичко това означава, че единствената реалност, в която пребивават, е техният списък с искания към правителството - условия и привилегии, простиращи се от абсурд до изнудване", пише авторката.
Според нея в крайна сметка е интересно да се попита какво очакват да получат те от страна, разклатена като Гърция днес. „Те не схващат, че действията им се простират отвъд границите на държавата и искат цялото внимание да е фокусирано само върху тях. Но големият проблем е, че в тази страна отстъплението или компромисът винаги са били смятани за поражение. Последиците са видими - всяка група в обществото се затваря в собствените си проблеми и тревоги без да мисли за съседната. Пълната фрагментация винаги е била девиз на гръцкото общество", казва Мария Коцунаки.